Blíží se konec centralizovaných kryptoměnových burz?

Po rekordní krádeži kryptoměn, která se uskutečnila během uplynulého víkendu v Japonsku, se čím dál častěji ozývají hlasy z řad investorů, kteří chtějí jiný typ zabezpečení kryptoměnových směnáren. V zemi vycházejícího slunce byly odcizeny kryptoměny v hodnotě přes 500 milionů dolarů, tedy téměř 11 miliard českých korun. Jednalo se tak o doposud největší krádež ve světě digitálních měn.

Kryptoměnová burza Coincheck, sídlící v Japonsku, zažila v sobotu opravdový šok, když bylo odcizeno asi 523 milionů mincí NEM, které měly hodnotu 58 miliard japonských jenů. Burza reagovala zastavením obchodování všech kryptoměn s výjimkou bitcoinu, uvedla BBC. V reakci na úřady neprověřenou burzu Coincheck a únik doposud největší ukradené částky kryptoměn začali někteří investoři přesouvat svá aktiva jinam, doplnila agentura Bloomberg.

Co Google Search prozradí o bitcoinu? Především jeho cenu!

Hackeři investory nejčastěji okradou takovým způsobem, že získají přístup k jejich internetové peněžence, na které jsou uložena jejich aktiva. Objevilo se už několik případů, kdy hackeři pronikli i do „trezorů“, které shromažďují tyto fiktivní peněženky. Během několika let tak bylo globálně odcizeno několik miliard dolarů v kryptoměnách.

Odborník na kryptoměny z Hongkongu Davin Shin pro Bloomberg uvedl, že tato krádež je jen dalším důkazem toho, že by se infrastruktura kryptoměnových burz měla změnit z centralizované na decentralizovanou. Centralizované burzy řídí soukromé společnosti, které mají svůj bezpečnostní systém a infrastrukturu na jednom místě a spravují je zaměstnanci a IT specialisti firmy. Nevýhodou je, že některá centralizovaná burza má lepší zabezpečení než jiná. A jelikož firma, která burzu spravuje, drží kryptoměny v hodnotách milionů dolarů na jednom místě, je velmi zranitelná, např. právě vůči hackerským útokům.

Na rozdíl od toho, na decetralizované burze není „balík“ kryptoměn na jednom místě, ale u každého ze zákazníků. Pokud jste účasníkem takové burzy, tak fyzicky nedáváte svoji kryptoměnu žádnémů orgánu či firmě, ale držíte jej stále pod kontrolou u sebe.  Při směně pak dochází přímo k obchodu typu peer to peer, tedy mezi dvěma stranami bez prostředníka. Další z výhod decentralizované burzy je také anonymita. Na rozdíl od decentralizované burzy si společnost, která provozuje centralizoavnou burzu žádá osobní údaje od účastníků. Na decentralizované burze se tak nabízí možnost úniku od daňové povinnosti, uvádí server steemit.com. 

Nevýhodu těchto burz ale je nižší likvidita. Decentralizavné burzy mají totiž obecně méně účastníků jak na straně nabídky, tak i poptávky. Další nevýhodou je pak uživatelské používání burzy, které je doposud méně přehledné, než u centralizovaných konkurentů.

​​​A jak dopadli hackeři, kteří za celou krádeží stáli? To doposud není známo, avšak vypátrat je není jednoduché, uvedl expert na kyberbezpečnost Matt Suiche.

„Pokud se objeví transakce, která je současně krádeží na decentralizované kryptoměnové burze, neexistuje žádný způsob, jak transakci zrušit. Podezřelého můžete navíc stopovat jen do té doby, než převede ukradenou kryptoměnu na jinou. Poté je velmi jednoduché ho ztratit z dohledu,“ uvedl pro Bloomberg zakladatel bezpečnostní firmy Comae Technologies Matt Suiche.

Pravdou je, že počet decentralizovaných kryptoměnových burz začíná postupně růst. Sedm burz založeno na technologii 0x funguje od podzimu a dalších pět by se mělo brzy otevřít, informuje Bloomberg. „Není jednoduché přesvědčit lidi, aby změnili burzu na decentralizovanou, to si uvědomujeme. Zároveň ale platí, že uživatelé od klasických burz utíkají zejména kvůli hackerským útokům,“ uvedl CEO Radar Alan Curtis.

Kryptoměny a videohry. Budoucnost postavená na blockchainu

Newsletter