Blíží se konec strategie „prodej při posilování“? Případ zlata

Zdroj: Depositphotos

Poté, co guvernér Fedu Powell na setkání měnového výboru uštědřil tržnímu sentimentu ránu, si zlato, stříbro i měď vedly víc než dobře. Všechny tři kovy se rychle vzpamatovaly a nyní se blíží k hladinám, které mohou vyvolat změnu zavedené mentality „prodeje při posilování“. V tomto článku se podíváme blíž na zlato a na to, co je nutné k tomu, aby k uvedené změně opravdu došlo.

Zlato, stříbro i měď si po Fedu vedly víc než dobře. Zlato se teď obchoduje o více než 100 dolarů nad svým minimem po setkání měnového výboru, kdy se propadlo na 1615 USD, což teď může být potenciální trojité dno. Stříbro pak poprvé od dubnového propadu pokořilo 200denní pohyblivý průměr na úrovni 21,50 USD. Problémy s dodávkami z Jižní Ameriky, sotva dostačující nabídka a spekulace o změně přístupu Číny k řešení dalšího výskytu covidu navíc podpořily vzestup mědi až k horní hranici jejího aktuálního rozpětí. To dál podpořilo nárůst hodnoty stříbra oproti zlatu, takže se poměr ceny zlata a stříbra propadl na 80 uncí stříbra za jednu unci zlata, což je nejnižší hladina od letošního dubna.

Směr pohybu většiny komodit, zejména vzácných a průmyslových kovů, se dál řídí hlavně vývojem dolaru a navzdory snahám předsedy Fedu, který představil jestřábí výhled podporující americkou měnu, vykazuje dolar i nadále známky obratu, zejména vůči euru, které se vrátilo zpět nad úroveň parity. Spekulanti s futures jsou už od konce srpna čistými kupci eura a v týdnu končícím 1. listopadu nabraly nákupy ještě na intenzitě. Den před poslední listopadovým zasedáním Fedu stouply čisté dlouhé pozice na 19měsíční maximum.

Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Směr pohybu zlata se normálně odvíjí hlavně od pohybu dolaru a výnosů z amerických dluhopisů, což částečně vysvětluje poměrně chabé výkony, které letos podávalo, protože se muselo potýkat s největším nárůstem dolaru a výnosů za celá desetiletí. V poslední době se však pozornost čím dál víc upírá na dolar, což jasně ukazuje i silná korelace mezi zlatem a indexem Bloomberg Dollar Index ve výše uvedeném grafu.

Celkové zlepšení tržního sentimentu podpořil i report Trendy v poptávce po zlatě ve 3. čtvrtletí 2022 zveřejněný Světovou radou pro zlato. Podle této zprávy dosáhla poptávka centrálních bank čtvrtletního rekordu ve výši téměř 400 tun, a vykompenzovala tak odliv 227 tun ze zlatých ETF. Celkově se poptávka od začátku letošního roku oproti stejnému období loňského roku zvýšila o 18 %, takže se vrátila na úroveň před pandemií.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Fyzická poptávka, zejména ze strany centrálních bank rozvojových trhů, má sice nakročeno k rekordnímu roku, ale trh potřebuje také zvýšení poptávky ze strany investorů ve fondech ETF a spekulantů ve futures. Aby k tomu došlo, musí dolar a dluhopisové výnosy vyslat jasný signál, že začínají dále klesat. Vysoká inflace má totiž sklon zlatu škodit, dokud mají investoři důvěru ve schopnost centrálních bank udržet ji pod kontrolou. Situace se obvykle začne obracet, jakmile začne trh o schopnostech bank pochybovat, zejména pokud růstový šok srazí americkou ekonomiku do recese dřív, než se Fedu podaří dostat inflaci pod kontrolu.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

My v Saxo zastáváme už dlouho názor, že střednědobé inflační výhledy budou asi vyšší, než se čekalo, a v nadcházejícím desetiletí nijak nepřekvapí rozsah 4 až 5 %. Kvůli nové geopolitické situaci se svět rozděluje na dvě části a vše se točí kolem deglobalizace, která vychází z potřeby soběstačnosti. I díky energetické transformaci nás čeká dekáda náročná na komodity a kapitál. Nedostatek surovin a pracovních sil bude znamenat delší a vyšší inflaci, než jsou ta 3 %, s nimiž v současnosti počítá swapový trh.

Takový scénář, spolu s rizikem hospodářského zpomalení, které si vynutí změnu očekávání ohledně růstu diskontní sazby a srazí dolar i reálné dluhopisové výnosy níž, může podle nás v nadcházejícím roce zlatu i stříbru výrazně pomoci.

Trh s napětím očekává, jak se bude dále vyvíjet americká inflace a jak se to projeví v prognózách. Pokud bude pokles inflace pokračovat, může oslabení dolaru dál podpořit zlato. Pak by byl totiž Fed ochotnější zpomalit tempo růstu sazeb. Na druhou stranu může neočekávaně vysoká hodnota indexu vyvolat instinktivní propad a k zotavení dojde, až když si začnou investoři a obchodníci lámat hlavu, zda americká centrální banka dokáže zbrzdit inflaci dřív, než dojde k výraznému hospodářskému propadu, jak už jsme zmiňovali.

Hladina podpory na 1615 USD je jasná a po prolomení úrovně odporu 1675-80 USD, která se stala novou hladinou podpory, se teď trh soustředí na klíčovou hladinu 1735 USD. Její prolomení totiž může signalizovat odraz ode dna a začátek zotavení.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter