Blíží se propad? Google prohrává AI bitvu

Zdroj: Depositphotos

Je hrozba stagflace v USA reálná? Report k HDP za první kvartál tomu může nasvědčovat. Americká ekonomika rostla jen o 1,3 % a meziroční inflace se již od července stále pohybuje nad 3 %. Část ekonomů dokonce připodobňuje současnou situaci k 70. létům, které v USA označujeme jako ztracenou dekádů. Ropné krize měly za následek obrovské zvýšení inflace a vysoká nezaměstnanost následně výrazně snížila ekonomický růst USA. Jeden známý medvěd pak dokonce předpovídá hard landing a hrozí stagflací. Americká centrální banka tak bude mít plné ruce práce, aby správně načasovala první snížení úrokových sazeb. Některé hlasy dokonce volají po dalším zvýšení sazeb. Co by to udělalo s trhy? 

Že akcie Nvidia již nemohou růst výše? To si asi myslelo i mnoho slavných investorů, kteří své akcie prodali buď za zlomek současné hodnoty nebo dokonce ve ztrátě. O koho se jedná? A o kolik peněz přišli? Nvidia opravdu popírá všechny zásady oceňování společností, dokonce i jedna investiční legenda očekávala férovou hodnotu na čtvrtině současné úrovně. Co stojí za obrovským růstem Nvidia? A jaké další esa má v rukávu? A může pokračovat i v následujících letech? Ukážeme si však také na rizika, která by mohla Nvidii v delším období ohrozit. Napodobí tak svým vývojem Teslu, která raketově rostla díky boomu elektromobility? 

Trochu jiné starosti má aktuálně Alphabet a jeho společnost Google. Jejich zbrklé uvedení AI nástrojů plných chyb pokračuje a Alphabet to může v dlouhém období stát jeho výsadní pozici.

V dnešním díle Investičního Mementa po dlouhé době nefigurují žádné kryptoměny. Na závěr jsme si však uzavřeli jednu ze ság, které dlouhodobě sledujeme. Řeč je o společnosti WeWork, dříve nejhodnotnější startup v USA. Po jeho bankrotu se ho chtěl opět ujmout jeho zakladatel Adam Neumann, který nabízel až 500 milionů dolarů. Z toho nakonec sešlo a WeWork tak živoří i nadále. Jeho příběh však bude sloužit jako odrazující po několik dekád. O kolik peněz přišel nejznámější investor? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!

Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 74. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter