Dolar od rána oslabil zpět nad 1,0950 za euro. Koruna maže zisky z nočních hodin. Obchoduje se nyní kolem 24,35 za euro.

Blíží se široká adopce bitcoinu?

Zdroj: Depositphotos

Cena bitcoinu během úterý vyskočila o téměř 2 000 dolarů až na 28 000 dolarů po zprávě, která zvyšuje šanci na schválení prvního ETF fondu na největší kryptoměnu. Cena bitcoinu se prakticky celé léto pohybovala kolem důležité psychologické hranice 29 tisíc dolarů, předminulý týden však výrazně poklesla po zprávách, že společnost SpaceX prodala veškeré své zásoby bitcoinu.

SpaceX je vesmírná společnost Elona Muska, kterého berou někteří krypto investoři jako modlu. Právě možná ztráta důvěry Elona Muska v bitcoin tak otřásla celým trhem digitálních měn, a ta největší se téměř okamžitě propadla k hranici 25 000 dolarů. Po trhu se tak začala šířit nervozita a vyloučen nebyl ani pád na úroveň 20 000 dolarů, kde byl vrchol rally v roce 2017. Září je navíc z pohledu sezónnosti tradičně nejhorším měsícem pro bitcoin.

Vše však zvrátily zprávy ohledně chystaného ETF fondu na bitcoin. Burzovně obchodovatelný fond na největší kryptoměnu by jí dodal potřebnou legitimitu, a bitcoin by tak mohl být široce vyhledávaný i mezi masami. Do závodu o první ETF na bitcoin se navíc pustily i největší společnosti, které spravují investorský majetek. Patří sem například BlackRock, Invesco nebo Fidelity. Žádost těchto společností zatím posuzuje americký úřad pro cenné papíry (SEC).

Šance na schválení prvního ETF do konce roku však byly dle Bloomberg přibližně 60 %. Díky úterní zprávě by však mohly výrazně vzrůst. svůj soud s SEC totiž vyhrála společnost Greyscale provozující fond, který umožňuje lidem investovat do bitcoinových futures. Greyscale loni požádala SEC o transformaci daného fondu do ETF, ta však žádost zamítla. Greyscale se však obrátila na soud a ten dal společnosti za pravdu. Americký úřad pro cenné papíry tak bude muset opět zvážit transformaci daného fondu do ETF.

To je velmi dobrou zprávou i pro ostatní hráče v závodě o první ETF. Jeho schválení tak může být velmi blízko. O bitcoinu by pak mohli uvažovat i lidé, kteří byli vůči kryptoměnám a krypto burzám dříve skeptičtí. Jména jako BlackRock a Fidelity dodávají této investici na legitimitě, a pro bitcoin se tak může jednat o zlomový okamžik. Na největší kryptoměně pak může zavládnout další rally a cena přes 30 tisíc dolarů za 1 BTC tak není vyloučena. SEC má však stále šanci se proti rozhodnutí soudu odvolat a schválení ETF rozhodně není hotovou věcí. Jakékoliv zádrhely v daném procesu mohou spustit výrazné výprodeje na kryptoměnovém trhu.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter