Blýská se na lepší časy? Čekají nás hned dvě důležité makroekonomické události

Zdroj: Depositphotos

Americké trhy s velkou pravděpodobností čekají bouřlivé momenty, a to především kvůli dvěma zásadním událostem. Jedná se o zveřejnění americké inflace (úterý 13. 12. ve 14:15) a o nastavení míry úrokových sazeb v USA (středa 14. 12. ve 19:45).

Tyto události bývají  doprovázeny vysokou volatilitou nejen na amerických, ale i světových trzích. Tento týden může být přitom obzvláště důležitý. Úrokové sazby byly už čtyřikrát po sobě zvýšeny o 75 bodů. Aktuálně však trhy očekávají, že Fed zvedne úroky „pouze“ o 50 bodů, což naznačovali v poslední době také představitelé měnového výboru, včetně guvernéra Powella. To by znamenalo dlouho očekávaný „Fed pivot”, tedy zlom, kdy ačkoliv zvyšování sazeb bude stále probíhat, už nebude tak agresivní. Na druhou stranu v případě dalšího zvýšení sazeb o 75 bazických bodů můžeme čekat na trzích poměrně negativní reakci.

Nápovědou mohou být již zmíněná inflační data, která budou publikována den před Fedem a jsou jednou ze základních metrik při rozhodování o úrokových sazbách. Inflace v USA konsistentně klesá už od června. Za tu dobu spadla z 9,1 % na 7,7 %, přičemž velký pokles zaznamenala především v posledním měsíci. Toto snížení bylo ale způsobeno primárně jednou položkou, a to cenou energií. Stále tak není jasné, zda celková inflace opravdu udržitelně klesá. Jestli tedy v úterý vyjdou nepříznivá čísla, může to mít velký dopad na úrokové sazby následující den.

Pro zájemce, kteří chtějí zůstat v obraze, a případně i využít nadcházející volatilitu, bude XTB vysílat na obě události živé komentáře. Provázet jimi budu já, Jiří Tyleček, Štěpán Hájek a Martin Jakubec.

 

Úterý 13. 12. ve 14:15, živý komentář US CPI (americké inflace): Odkaz ZDE.

Středa 14. 12. ve 19:45, živý komentář FOMC (úrokové sazby): Odkaz ZDE.

 

Zdroj: XTB, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter