Británie obvinila Deutsche a Barclays z manipulace sazeb

Britský protikorupční úřad SFO se rozhodl obvinit někdejšího prominentního obchodníka banky Deutsche Bank Christiana Bittara kvůli údajné manipulaci s klíčovou úrokovou sazbou Euribor. Obvinění čelí i dalších devět bývalých či současných obchodníků německé banky a britské bankovní skupiny Barclays. Úřad to uvedl v dnešním sdělení.

Krok je součástí celosvětového vyšetřování, v jehož důsledku byly uděleny pokuty velkým finančním institucím v řádu miliard dolarů. Obviněno bylo také dalších 22 lidí.

Úřady se pokoušejí pohnat k odpovědnosti ty, kteří údajně manipulovali s klíčovými mezibankovními sazbami, jako je Londýnská mezibankovní nabízená sazba (LIBOR) nebo EURIBOR, což je její obdoba pro eurozónu. Od obou referenčních sazeb se odvozují úroky milionů finančních transakcí v eurozóně a ve světě, jejichž souhrnná hodnota činí odhadem 450 bilionů dolarů.

V kauze manipulace sazeb LIBOR padlo první přiznání bankéře

Mezi desítkou osob nově čelících obvinění je jedna žena. V Británii se nachází jen jeden z dotyčných, ostatní jsou v Singapuru, Německu či v Dánsku. V lednu budou mít možnost stanout před londýnským soudem, aby si vyslechli oficiální obvinění ze zločinného spolčení za účelem podvodu.

Bittarova advokátka uvedla, že její mandant hodlá proti dnes zahájenému trestnímu řízení bojovat. Právník dalšího z podezřelých obvinění odmítl a zbylí advokáti se zatím nevyjádřili, napsala agentura Reuters.

Prvním obžalovaným bankovním obchodníkem v případu manipulací se sazbou LIBOR se stal bývalý zaměstnanec americké banky Citigroup a švýcarské UBS Tom Hayes. Londýnský soud ho letos v létě poslal na 14 let do vězení.

Manipulace sazeb PRIBOR? Babiš odvolal náměstka Prose

Spor o PRIBOR. Nemíchejme jablka a hrušky, říká ČNB

Newsletter