Britský trh VC investic je třetí největší na světě. Jak se stát jeho součástí?

Zdroj: Depositphotos

Nedávné téma speciální série workshopů s názvem Business Shaker agentury CzechInvest, která je pravidelně připravována s experty na různá podnikatelská témata, se neslo v duchu expanze na trh Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Své zkušenosti sdílelo hned několik hostů včetně partnera workshopu DIT ( Department of International Trade) Britské ambasády v Praze. Hosté působí na britském trhem a dokážou předat své know-how budoucím podnikatelům, kteří cílí svůj byznys za kanál La Manche.

Zkušenosti ze začátku podnikání ve Velké Británii sdílel Petr Soukeník ze startupu Whalebone, který vznikl před třemi lety. V roce 2018 mu pomohla Britská obchodní komora v Praze s programem Ment2Grow a agentura CzechInvest v roce 2019 mu v  rámci tříměsíčního pobytu CzechAccelerator poskytla zázemí v londýnském Impact Hubu na King´s Cross. Sám Petr říká, že jedna z nejdůležitějších věcí bylo získat na ostrově prvního zákazníka. Petr doporučuje hlavně důkladnou přípravu na celý pobyt, prezentovat se na co nejvíce akcích, propojit se s místními asociacemi, hledat další české a slovenské firmy a manažery pro případnou spolupráci a rovněž necílit jen na Londýn. Spojené království tvoří čtyři země, trh čítá 66 milionů obyvatel a jeho rozloha je necelých čtvrt miliónů km2. A to nabízí nepřeberné možností potenciální spolupráce napříč obory a regiony.

TechNation je národní platforma věnující se startupům a startupovému prostředí ve Velké Británii. Nabízí celou řadu užitečných informací o místním trhu a poskytuje programy pro rozvoj a akceleraci, včetně vízové problematiky. Platforma již pomohla více jak 3000 startupům, podpořila dvě desítky firem s označením unicorn a zainvestovala přes 20 miliard dolarů. TechNation uvádí, že v loňském roce 2020 směřovalo 63 % investic ve Velké Británii do zahraničních projektů. Tato čísla hovoří jasně o velikosti trhu a otevřenosti pro zahraniční projekty. TechNation aktuálně nabízí 30 programů pro technologické firmy.

Investiční expert a partner v Hoxton Ventures Hussein Kanji vyzdvihuje důležitost unikátnosti samotného projektu. Sami ve svém VC fondu dostávají několik desítek nabídek týdně od startupů hledající financování a pokud projekt není jedinečný, unikátní a neliší se od ostatních, je velmi těžké uspět.

Agentura CzechInvest má své zahraniční zastoupení přímo v Londýně a pomáhá na denní bázi startupům se vstupem na britský trh. Organizuje akce, aktivně spolupracuje s vládními institucemi, poskytuje praktické informace a nabízí konkrétní konzultace v oblasti podnikání. Erik Bolebruch, ředitel zahraniční kanceláře CzechInvest, potvrzuje, že v zemi působí necelých 12 000 investičních fondů a téměř 500 inkubátorů a akcelerátorů a jedná se tak o největší evropský startupový ekosystém. I on aktivně pomáhá s programem CzechAccelerator, který během 3 měsíců pomůže akcelerovat byznys vybraným českým startupům přímo v Londýně.

Britská obchodní komora v Praze pomáhá startupům skrze mentoringový program Ment2Grow, kde v rámci 8 měsíců trvající inkubace nabízí rady a zkušenosti odborníků na rozvoj podnikání nejen na britském trhu. Program je zcela zdarma a probíhá v České republice.

Bettina Molnárová, ředitelka FDI sekce Department for International Trade britské ambasády v Praze, vysvětluje, že i oni se intenzivně věnují podpoře podnikatelů a startupů z České republiky do Spojeného království. Pomáhají s průzkumem trhu, výběrem správné lokace v UK, konzultují záměry vstupu na zahraniční trh a zakládání poboček nebo dokáží najít správného partnera pro váš byznys jako je například zmíněná asociace TechNation. I oni byli jedním z těch, kteří pomohli českému startupu Whalebone s expanzí na britský trh.

Newsletter