Bude Apple králem AI?

Zdroj: Depositphotos

Ještě před pár dny se v USA hlasitě hovořilo o možnostech dalšího zvyšování úrokových sazeb. To si z investorů nepřeje asi nikdo, jelikož korekce na trzích by asi byla obrovská. Data k inflaci za květen však tyto myšlenky rozprášila. Vyhrál konečně Fed nad inflací? Co přesně cenové statistiky ukázaly? A jaká byla reakce trhů? Večer však náladu mohla zkazit centrální banka a její ekonomická projekce. Od té jsme očekávali zhoršení výhledu na inflaci pro tento a další roky a také vyšší úrokové sazby po delší dobu. Co přesně Fed představil? A kam se posunula neutrální úroková sazba? 

Na vítězné vlně se nyní veze Apple. Ten tento týden totiž představil svou Apple Intelligence, tedy první integraci umělé inteligence do zařízení iPad, Mac a iPhone. Co přesně tato inteligence bude umět? Apple spojil síly s ChatGPT, za což si zasloužil velkou bídu od Elona Muska. Ten se nevybíravě vyjádřil na adresu obou společností a dokonce pohrozil tím, že zařízení Apple v jeho společnostech skončí. Chystá tak Tesla valstní mobil? A co se Elonu nelíbí? Jsou jeho obavy oprávněné? A jaká byla reakce Apple na oznámení kolem AI? Stane se Apple opět králem amerických trhů?

Králem AI je zatím stále Nvidia. Její kapitalizace dokonce nakrátko přeskočila tu u Apple, když úspěšně atakovala 3 biliony dolarů. Předtím se to podařilo jen společnostem Apple a Microsoft. Nvidia však byla zdaleka nejrychlejší – růst ze 2 na 3 biliony dolarů jí zabral jen 96 pracovních dnů. Microsoft tento růst trval 649 dnů a Apple dokonce 718 dnů. Její CEO Jensen Huang si tak nyní právem užívá pozici hvězdy. Hrozí však Nvidia velký krach? Ukážeme si srovnání se společností, kterou Nvidia svým vývojem prakticky kopíruje. Tato společnost pak z výsluní velmi rychle spadla. O koho se jedná? Stále také sledujeme situaci kolem Gamestop. Dá se touto akcií vydělat miliardy dolarů? A proč může mít Roaring Kitty velké problémy nejen s SEC, ale i velikostí své pozice? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!

Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 74. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter