Bude lépe, předpovídá Mezinárodní měnový fond

Klíčové body

  • MMF zlepšil výhled růstu ekonomiky pro rok 2023 na 3 %. Pomohlo zmírnění řady rizik.
  • Problémem zůstává vysoká inflace. Mezi další rizika patří zhoršení geopolitických vztahů a přístup OPECu k těžby ropy.
  • Proti zlepšení prognózy MMF jdou slabá čísla z německého průmyslu, který může dostat eurozónu do recese.
Zdroj: Depositphotos

Aktualizovaný globální ekonomický výhled Mezinárodního měnového fondu ukazuje na zlepšení situace v roce 2023. Místo původně predikovaných 2,8 % růstu globálního hrubého domácího produktu nyní očekává růst na úrovni 3 %. Na první pohled mírné zlepšení výhledu je silným signálem, že došlo k omezení rizik růstu, mezi které patří problémy bankovního sektoru USA, problémy v Číně, vlny sucha ve světě a u spousty dalších problémů. Ke zlepšení výhledu přispělo i vyřešení situace okolo dluhového stropu v USA ze začátku roku.

Významným rizikem zůstává válka na Ukrajině, přístup kartelu OPEC k těžbě ropy, růst napětí mezi USA a Čínou a s tím spojena pokračující fragmentace globální ekonomiky. Problémem číslo jedna zůstává přetrvávající vysoká inflace. I zde ukazuje nový výhled MMF na zlepšení, kdy v letošním roce počítá prognóza s globální inflací na úrovni 6,8 % místo 7 %, které očekávala prognóza v květnu.

Jedním dechem ale nová prognóza počítá s tím, že životní náklady v dalším roce porostou rychleji, než bylo původně předpokládáno, a to konkrétně o 5,2 %. Problémem zůstává jádrová inflace, která při výpočtu nedbá cen jídla a energií. Zjednodušeně lze říci, že růst cen potravin a energií bude výrazně zpomalovat. Dočkat se můžeme i poklesu. U ostatního zboží a služeb ale významné zpomalení růstu cen či jejich dramatický pokles stejně jako MMF neočekáváme.

Přestože rizika pro globální ekonomiku stále tlačí očekávání růstu směrem dolů, je zlepšení výhledu pozitivním signálem a situace se navíc může dále zlepšovat. Vyloučit nelze prohloubení současných problémů, vznik nových, ale ani ochlazení ekonomiky vlivem přísnější měnové politiky. Ta je ale samozřejmě v boji s inflací potřeba.

A právě tento týden očekáváme další navýšení úrokových sazeb v USA a eurozóně shodně o 25 bazických bodů. Na navyšování úrokových sazeb, které prodražuje financování cizím kapitálem, je citlivý evropský a obzvlášť německý průmysl. Měkká data z Německa ohledně tržní nálady a očekávání budoucího vývoje ukazují na problémy. Euro i česká koruna jsou měny, které jsou velmi citlivé na ekonomickou kondici v rámci Evropy a případně našeho regionu. Zhoršení výhledů proto tlačí na slabší euro i korunu. V případě, že držíte zahraniční měny a plánujete převod do korun či eura, pak dává smysl zvážit převod alespoň části prostředků.

S růstem úrokových sazeb jde ruku v ruce riziko finanční stability a platební neschopnosti v řadě sektorech ekonomiky. Z tohoto pohledu se nejproblematičtěji jeví pak právě rozvojové a rozvíjející se země. Pokud plánujete větší obchod s měnami těchto zemí, pak se právě nyní vyplatí situaci sledovat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1064 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,16 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0971 do 1,1106 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,06 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,92 až 24,15 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,60 do 21,88 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter