Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Bude růst cen ropy a benzínu pokračovat?

Zdroj: Depositphotos

Ropa, podobně jako řada dalších komodit, prožívá v posledních měsících bouřlivé období. Od konce června její cena vzrostla skoro o 20 % a přehoupla se přes 80 USD za barel. Může ale toto rally pokračovat, nebo nás čeká obrat a nová minima? XTB si na toto téma připravilo živý vstup, kde vystoupí trader Vojtěch Slovák. Přenos proběhne dnes 2.8. od 16:15 přímo na YouTube kanálu XTB.

Červenec byl pro ropu nejvíce růstovým měsícem od ledna 2022. Důvodem je především rekordní poptávka a omezená nabídka. Globální poptávka v červenci dosáhla 102,8 mil. barelů denně, nicméně producenti ropy nebyli schopni tento objem plně pokrýt, a vznikl tak deficit, který se odhaduje se odhaduje na 2,2 mil. barelů. Za tímto problémem stojí kromě dalších faktorů i strategie členů OPEC, kteří v červenci snížili produkci o 840 tis. barelů denně a omezování produkce bude pravděpodobně pokračovat i nadále, jelikož Rusko a Saúdská Arábie mají v plánu v srpnu každý omezit denní těžbu o dalších 500 tis. barelů.

Z pohledu poptávky se zase dá očekávat její zvýšení, a to především z USA, kde podle posledních zveřejněných dat americká ekonomika rostla v druhém kvartálu více, než se čekalo (+2,4 %). Pravděpodobnost recese v globální ekonomice se tedy snížila.

Vše tím pádem nasvědčuje zvyšování cen ropy a následně i paliv, v blízké budoucnosti. Pro tuzemské řidiče navíc přichází negativní změny ve formě zvýšení daně na naftu. Celkově se tak zdá, že srpen se ponese spíše ve znamení zdražování na čerpacích stanicích.

Na druhou stranu při pohledu na graf ropy vidíme, že se nacházíme před silnou rezistencí pod  90 dolary. Pokud by došlo k obratu trendu, z technického hlediska je možné, že by se cena mohla dostat až k lokálnímu minimu okolo 70 USD. Obrat navíc mohou naznačovat i mnohé populární indikátory, jako například RSI (Relative strength index), který již překročil hranici 70 bodů.

Zdroj: XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter