Bývalá láska „komoditního krále“

Jediná komodita, kterou byl Dennis Gartman v loňském roce ochoten vlastnit. Letos „má problém“. Trh s kukuřicí, jejíž ceny po loňském optimistickém doporučení solidně rostly, letos ochlazuje – futures na tuto komoditu jsou od začátku roku o 7 procent níž. A bude hůř, varuje „komoditní král“.

Důvody, proč by měl pokles cen této zemědělské plodiny pokračovat v míře, na níž je lépe se připravit, jsou podle Gartmana dva. Jak už to u komodit bývá, roli sehraje převis nabídky nad poptávkou. Nejen že farmáři ještě neprodali velkou část loňské produkce, letošní úroda se navíc čeká rekordní, říká Gartman. „Souhra těchto faktorů by mohla vystavit ceny kukuřice značnému tlaku.“

Co ale může představovat ještě větší hrozbu, je strach z ptačí chřipky, která se aktuálně vyskytla na farmách ve státech Wisconsin a Iowa. V případě rozšíření nemoci zapůsobí „psychologický faktor ptačí chřipky“ a poptávka po drůbežím mase klesne. Tím i pravděpodobně poptávka po kukuřici, jíž je drůbež velkým konzumentem. Gartman čeká, že cena kukuřice by v dohledné době mohla klesnout o 50 až 60 dolarových centů za 1 bušl (což je 25,4 kilogramu). Aktuální cena kukuřice je pod 380 dolarů za 100 bušlů.

Spojené státy jsou největším producentem obilnin na světě a světový obchod s kukuřicí ovládají – světové ceny tvoří do značné míry právě interakce mezi nabídkou a poptávkou na trhu v USA. Většina americké úrody, která tvoří zhruba 40 % té světové, je však spotřebována doma, na export míří pouhých zhruba 15 % produkce.

Newsletter