Čeká benzín a naftu zdražení? Klíčový týden je zde

Zdroj: Depositphotos

Během uplynulého týdne ceny pohonných hmot na našich čerpacích stanicích víceméně stagnovaly. Benzín v průměru zlevnil o 2 haléře a nafta o 4. Průměrná cena za litr se tak u benzínu drží kolem 36,50 Kč a nafty těsně pod hranicí 31 Kč. Stagnace byla způsobena situací na burze v Rotterdamu, kde pohonné hmoty přestaly zlevňovat. Ty tak reflektovaly situaci na trhu s ropou, kde po dlouhodobém sestupném trendu ropa v minulém týdnu mírně posílila.

V průběhu týdne ceny ropy vzrostly kvůli silným požárům, které stále panují v Kanadě, a výrazně tak omezují tamní produkci ropy. Problémy jsou stále i mezi Tureckem a Kurdistánem – kvůli neshodám stojí v Iráku část exportu ropy. Následující dny budou pro trh s ropou a potažmo i pohonnými hmotami klíčové. Do příštího čtvrtka musí být vyřešená situace kolem zvýšení dluhového stropu v USA. Pokud k dohodě nedojde, mohou být důsledky pro ropný trh obrovské. Naposledy byly podobné komplikace při dohodě dluhového stropu v USA v červenci 2011. Tehdy k dohodě došlo až poslední možný den a ceny ropy tehdy poklesly v daném období o několik desítek dolarů.

Aktuální situace vybízí k obchodování ropy, u nás to lze bez poplatků. Více se dozvíte ZDE.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Příští neděli navíc zasedá kartel OPEC. Jeho zástupci již varovali tento týden celý trh, že spekulace proti ropě se hořce nevyplatí. Otázkou tak je, zda OPEC nechystá další omezení těžby. Na to by ropa pravděpodobně reagovala růstem. V dalším týdnu proto očekáváme další stagnaci cen pohonných hmot, vzhledem k mírnému růstu cen ropy by mohl benzín i nafta nepatrně zdražit. Klíčová však bude situace kolem dluhového stropu v USA a kartelu OPEC.

Tento týden byla zveřejněna pro nás důležitá zpráva, a to sice rozšíření ropovodu TAL (transalpinský ropovod, který transportuje ropu z Terstu do Německa) a zbavení se závislosti na ruské ropě od roku 2025. Ta sem totiž stále vesele proudí ropovodem družba. Je to pro nás však velmi výhodné, protože ruská ropa je levná. Aktuálně se prodává o více než 20 USD pod světovým benchmarkem brent. Ropovod TAL aktuálně nemá dostatečnou kapacitu na uspokojení celé poptávky ČR. To by se však mělo změnit na začátku roku 2025. Na TAL je pak napojen ropovod IKL, který přivádí ropu z Německa do Litvínova a Kralup nad Vltavou.

Nezávislost na Rusku s sebou však přinese růst cen pohonných hmot. Ropa transportovaná do Terstu pochází z Blízkého Východu, Kazachstánu nebo například Azerbajdžánu. Tato ropa není nijak zastropovaná a náklady na její přepravu jsou vyšší.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter