Čeká francouzské akcie další propad? A britské naopak růst?

Marine Le Pen, zdroj: Depositphotos

Londýnská burza opět získala ztracenou korunu největší evropské burzy dle kapitalizace. O tu přišla v roce 2022, kdy ji kvůli následkům brexitu vystřídala na prvním místě burza v Paříži. Právě tu však opět na prvním místě vystřídala burza v Londýně. Co stojí za propadem francouzských akcií? Které trpí nejvíce? A bude trend pokračovat?

Paradoxně o svou korunu Pařížská burza přišla také kvůli politické situaci. Ve Francii totiž po výsledcích voleb do Evropského parlamentu zavládl politický chaos, jelikož volby jasně vyhrála dosavadní opozice a krajně pravicová strana Národní sdružení s Marine Le Penovou v čele. Prezident Macron tak ve snaze zastavit momentum Le Penové vyhlásil předčasné volby a snaží se burcovat voliče, což je obrovským riskem. Politický systém Francie je poloprezidentská republika – premiér tak stojí na podobné pozici jako prezident. Pokud tak opět Le Penová vyhraje, bude se aktivně podílet na tvorbě legislativy. Le Penová je známá svým euroskepticismem, odpůrkyně Evropské Unie a také společné měny. 

Akcie Societe Generale od začátku roku. Zdroj: Google

Je také zastánkyní tvrdší regulace bank, což se v posledních týdnech podepisuje na jejich akciích. Například akcie Societe Generale propadly za poslední měsíc o pětinu, akcie Credit Agricole o 18 % a BNP Paribas také o 18 %. Právě kvůli propadům bank přišla burza v Paříži o místo té největší burzy v Evropě. Jen minulý týden odepsaly společnosti na burze 258 mld. USD a hlavní francouzský index CAC 40 vymazal veškeré zisky od začátku roku. Hodnota všech společností tak poklesla na 3,13 bilionu EUR, což je o 0,05 bilionu méně, než je současná hodnota společností na Londýnské burze. Londýnskou burzu pak také letos táhnou úspěšné tituly jako Shell (5 % YTD), Rolls-Royce Holdings (57 % YTD) a Unilever (15 % YTD). 

Index CAC 40 od začátku roku. Zdroj: Google

Velkou Británii brzy sice také čekají volby, země však již velký politický převrat prodělala po brexitu. Nyní se z něj postupně probouzí a i díky výhledu na brzké snižování úrokových sazeb by mohly britské akcie letos překonávat svým výkonem ty francouzské. Zvláště v případě, že by volby ovládla Marine Le Penová. Volby ve Velké Británii budou patrně vyrovnanější. Dosavadní premiér Sunak doufal ve snížení úrokových sazeb, které by mohlo jeho pozici vylepšit. K tomu však Bank Of England patrně sáhne až na dalším zasedání. Inflaci se již sice podařilo srazit z 11 % na 2% cíl, zejména růst mezd však je stále strašákem. Za květem rostly mzdy o 5,9 %, což je výrazně nekonzistentní s 2% inflačním cílem. Bank Of England tak bude letos opatrná. Trh očekává do konce roku dvě snížení úrokových sazeb. I to by však mohlo britské akcie podpořit. Ve srovnání s americkým trhem působí navíc stále jako podhodnocené. 

Zdroj: Purple Trading, Google, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter