Cena ropy roste. Skončí brzy zlevňování pohonných hmot?

Zdroj: Depositphotos

Uplynulý týden byl pro ceny pohonných hmot opět příznivý. Za 7 dnů průměrná cena nafty spadla o 28 haléřů na 36,96 Kč za litr. Nafta je tak nejlevnější od konce ledna a opět se v průměru dostala pod úroveň 37 Kč. Výrazně spadla i cena benzínu, která se za posledních 7 dnů snížila o 25 haléřů na 38,84 Kč za litr. Benzín je tak nejlevnější od začátku dubna.

Do cen pohonných hmot se stále pozitivně promítá pád cen na burze v Rotterdamu. Ty padají díky výrazné korekci na ropě Brent, která ve srovnání s maximem z dubna spadla o téměř 10 dolarů. Stále pozitivní je také vliv české koruny, která se na páru s eurem dokonce chvílemi podívala i na úrovně kolem 24,55. Příští týden očekáváme první snížení úrokových sazeb ECB, koruna by tak mohla ještě posílit.

Krátkodobě by měly ceny pohonných hmot zlevňovat nadále, do půlky června se průměrná cena benzínu i nafty propadne o vyšší desítky haléřů. Hranice 36 Kč u nafty a 38 Kč u benzínu však pravděpodobně prolomena nebude. Během léta očekávám spíše stagnaci pohonných hmot, možná i mírné zdražování. Během hlavní motoristické sezóny poroste poptávka po pohonných hmotách a situace také mohou využít čerpací stanice a mírně zvýšit své marže.

Ceny ropy sice výrazně padaly mezi koncem dubna a začátkem května, od té doby jdou ale spíše do strany. Tento týden dokonce opět vzrostly z 82 dolarů na 84,5 dolaru za barel kvůli růstu napětí na Blízkém východě. Izrael bombardoval město Rafah a jedna z raket dokonce zasáhla uprchlický tábor. Příměří tak stále může být daleko. Nadále pokračují také útoky jemenských rebelů na lodě v Rudém moři. Tento týden tam byla zasažena další obchodní loď.

Tento týden trh netrpělivě očekává víkendové zasedání kartelu OPEC. Na něm by mělo dojít k rozhodnutí o prodloužení dosavadních produkčních omezení. Jejich prohloubení se příliš neočekává. Otázkou však je, zda dojde k prodloužení škrtů jen do třetího kvartálu, nebo rovnou do konce roku. Prodloužení o další kvartál je již v trhu s největší pravděpodobností započítáno, ropa by pak mohla na tyto zprávy dokonce reagovat poklesem. Pokud však OPEC rovnou prodlouží současné produkční kvóty do konce roku, tak může být trh překvapen a ropa brent tak krátkodobě zdražit. Cenám ropy by mohlo pomoci i již avizované snížení úrokových sazeb v Eurozóně. 

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter