Ceny bytů a pozemků rostou nejprudčeji za pět let

Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků ve druhém čtvrtletí pokračovaly v růstu. V meziročním srovnání nejvíce zdražily byty, hlavně v Praze, Jihomoravském a Královéhradeckém kraji. Výrazně vzrostly také ceny pozemků, stejně jako u bytů šlo o nejvyšší růst za pět let. Nejméně zdražily rodinné domy. Data dnes zveřejnila Hypoteční banka.

Z HB Indexu, který sleduje hodnotu nemovitostí, vyplývá, že ceny bytů meziročně vzrostly o 8,1 procentního bodu na 107,8 bodu. Základní hodnotu indexu 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Zatímco byty a rodinné domy zdražují zhruba poslední tři roky, v případě pozemků index zvolna roste od začátku sledování v roce 2011.

Seidler a Kovanda: Ceny nemovitostí do inflace patří

„Růst cen bytů se zejména v posledních dvou letech mírně zrychluje. Nejrychleji rostly ceny bytů v Praze, Jihomoravském a Královéhradeckém kraji. Nejpomaleji rostly ceny naopak na Karlovarsku,“ uvedl ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček. Ceny starších panelových bytů podle něj vzrostly dvakrát rychleji než u cihlových bytů.

O jaké nové byty je v Praze největší zájem?

Index cen pozemků vzrostl meziročně o 7,8 procentního bodu na 128,8 bodu. „Ceny pozemků za posledních pět let vzrostly průměrně o pět procent ročně. To z nich činí dobrou a jistou investici s nízkými udržovacími náklady,“ dodal Němeček. Největší zájem byl podle něj o lokality v okolí velkých měst a pozemky s velikostí kolem 850 metrů čtverečních. V Praze to bylo o 250 metrů čtverečních méně.

Nejméně zdražily rodinné domy, index vzrostl meziročně o 2,6 procentního bodu na 109,8 bodu. „U nich se mezičtvrtletní i meziroční růst velmi mírně zpomalil. Na trhu i nadále panuje zájem o rodinné domy v okolí velkých měst,“ sdělil Němeček.

HB Index sleduje tři typy nemovitostí: byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.

Vyrostla na českých realitách bublina?

Newsletter