Ceny ropy: Očekávání 20 i argument pro 80 dolarů

Zisk ropných podniků závisí na nákladech, které potřebují na výrobu jednoho barelu ropy nebo ekvivalentu jednoho barelu. Cena ropy zaznamenala nejprudší pokles od roku 2008. WTI je pod 50 dolary za barel poprvé od roku 2009 a je to už o více než polovinu od začátku roku 2014. To vyvolává otázku: Kam až může ropa spadnout?

Jednou z odpovědí, což bude děsit země na ropu závislé jako Rusko nebo Venezuela, je to, že ropa již v minulosti stála i 20 dolarů za barel. Při ceně ropy 50 dolarů za barel si ruský rubl prošel výrazným výprodejem a celý národ prochází hospodářskou krizí. Venezuelu zasáhla také politická a hospodářská krize. Nízké ceny ropy mohou do budoucna poslat do deflace také eurozónu, pokud by se nekonal obrat ropy nebo pokud by nespustila plnohodnotné kvantitativní uvolňování centrální banka.

Na druhou stranu, nižší cena ropy by měla pomoci zvýšit spotřebu, podniky pravděpodobně dosáhnou vyšších marží, díky nižším nákladům za dopravu. Například Anatole Kaletsky dle Reuters tvrdí, že nárůst výroby a pokles poptávky může stlačit ropu právě až na 20 dolarů za barel. 

Opačná proti dnešní realitě jsou očekávání Edwarda Morseho ze Citi. Podle něj by se cena ropy Brent mohla usadit na 80 dolarech za barel v roce 2015. Své tvrzení si obhajuje následujícími faktory:

Nigerijské volby: „Nigérie vstupuje do kritické fáze, do doby, kdy se tradičně přerušují dodávky ropy.“

Chaos v Libyi: Libyijské pochmurné podmínky veřejné správy začaly již dříve, před výrazným nárůstem výroby v druhé polovině roku 2014. Citi nepředpokládá žádný růst produkce.

Venezuela: Venezuela se potýká s rostoucí politickou nestabilitou a rostoucími obavami z nízkých cen ropy. Citi odhaduje 200.000 barelů za den a menší produkci do konce roku 2015.

Ruská recese: Ruská těžba ropy by mohla spadnout na 200.000 barelů denně do konce roku 2015 díky nižším cenám ropy a západních sankcí na financování technologií vrtů, což může začít brzdit růst nabídky.

V každém případě, v novodobé historii se po takovém prudkém poklesu cen ropy, ceny vrátily zpět. Tentokrát jsou nové skutečnosti, snížení produkce ze Saudské Arábie a dalších států Perského zálivu by pravděpodobně obnovilo růst ropy nahoru, ale země OPEC již nemají takovou kontrolu, jako kdysi. Břidličná ropa a produkce plynu v USA a jinde narušuje podíl OPECu na trhu.

Existuje několik důvodů, proč očekávat ceny ropy v rozmezí 20 dolarů až 50 dolarů. Dodatečné tlaky na nízkou cenu ropy v dlouhodobém horizontu jsou možné díky zrušeným sankcím proti Iránu a Rusku a ukončení občanských válek v Iráku a Libyi, které by mohlo uvolnit navýšení ropných zásob. 

Newsletter