Česká ekonomika na začátku návratu do normálu. Panuje cyklický nesoulad

Zdroj: Depositphotos

Roklen indikátor hospodářského cyklu aktualizovaný o data za první čtvrtletí letošního roku prozrazuje, v jakém stavu začíná tuzemská ekonomika svůj návrat k normálu. Patrný je významný nesoulad mezi trhem práce, který si za poslední roky prošel zhoršením situace, a finančními ukazateli, které by svojí polohou v indikátoru odpovídaly období expanze.

Ukazatele trhu práce sledují trajektorii z poklesu k oživení. Postupný návrat k ekonomice bez omezení je přirozeně doprovázen zlepšující se situací na trhu práce. Dynamika míry nezaměstnanosti se od začátku roku otočila a měsíční ukazatel se navrací ke čtyřprocentní hranici. Roste i poptávka po práci. Počet volný pracovních míst registrovaných na úřadu práce opět atakuje rekordní hodnoty z poloviny roku 2019.

Zdroj: Roklen
Zdroj: Roklen

Omezený provoz ekonomiky v prvním čtvrtletí se přirozeně podepsal na spotřebě domácností, která se nachází na nejzápadnější pozici na šachovnici, tedy hluboko v sektoru poklesu. U spotřeby lze však bezpečně předpokládat, že již ve druhém čtvrtletí, a pak především od léta, dojde k výrazné korekci. Domácnosti se ve spotřebě nejen vrátí na hodnoty odpovídající létu 2019, ale s vysokou pravděpodobností dojde k – alespoň krátkodobé – kompenzaci odložených nákupů za poslední měsíce.

Lépe než domácnosti je na tom nyní průmysl. To je patrné z pozice indexu průmyslové výroby nad osou x.  Optimističtější pohled celého podnikatelského sektoru v porovnání s domácnostmi indikuje i srovnání důvěry spotřebitelů a podnikatelské důvěry. Viditelně odtržené o ostatních ukazatelů se pak nachází skupina tří finančních faktorů. Ceny bytů, desetileté dluhopisy a M3 peněžní zásoba leží na severu daleko od středu grafu. Především pak pozice M3 peněžní zásoby neodpovídá postavení zbytku ekonomických faktorů.

Celkově je patrný cyklický nesoulad mezi jednotlivými faktory. Mezi trhem práce a finančními sektory je tento nesouhlas, ač pravděpodobně dočasný, výrazný a v současné chvíli nijak neulehčuje rozhodování ČNB. Pro ni bude správné načasování zvyšování sazeb pravděpodobně složitější, než tomu bylo v posledních letech, kdy bankovní rada přistupovala opakovaně k pozvolnému zvyšování po 25 bb. Dnes už (snad) alespoň nehrozí, že první hiky přijdou ještě v době výjimečného stavu tak, jak se z komunikace ČNB zdálo na začátku roku.

Newsletter