Komunikace kolem ukončení intervencí začíná být ohraná. Oficiální komunikační kanály ČNB opakovaně potvrzují, že kurzový závazek nebude odstraněn před ukončení prvního čtvrtletí letošního roku a za nejpravděpodobnější scénář považují polovinu roku. Analytici ve většině věří v ukončení během dubna či května. Nastalá situace z pohledu ČNB a spekulantů připomíná cheap talk hru.
V žádném ohledu nejde o znevažování centrální banky. Cheap talk je jedna z ekonomických her, když si dva subjekty vyměňují informace. Standardní rozložení je, že jeden agent (ČNB) má všechny informace a jeho výplata (víceméně) nezáleží na rozhodnutí žádného z hráčů; druhý hráč (spekulanti, analytici) mají pouze svoje prvotní přesvědčení, které po přijetí nových informacích mohou aktualizovat. Informovaný hráč, tedy ČNB, volí, jakou informaci pošle do světa. Spekulanti pak formulují své přesvědčení, na základě kterého jednají.
Analytici sází na vývoj koruny. Zpevní. Kam až a do kdy?
Vzhledem k široké škále možností komunikace ČNB je bohatá i množina případných rovnovážných stavů. Situace kolem ukončení intervence připomíná babbling equilibrium (žvanivá rovnováha), tedy rovnováhu, kdy ČNB posílá velmi neinformativní zprávu a analytici ji úspěšně ignorují a trvají na svém přesvědčení. Tedy není divu, že ČNB ve svých materiálech zmiňuje polovinu letošního roku jako nejpravděpodobnější ukončení kurzového závazku, zatímco trh většinově očekává duben. Navíc, kvůli malé ochotě analytiků vnímat ve žvanivé rovnováze zprávy ČNB, je téměř vyloučené, aby slovní intervence dnes dokázaly změnit očekávání trhu.
K dokonalému připodobnění současné situace k cheap talk však hře chybí dva aspekty. Zadání ekonomické hry předpokládá, že informovaný hráč zná skutečný a přesný čas ukončení intervencí. To v případě ČNB pravděpodobně neplatí. Druhý problém je v jednokolovém designu této hry, zatímco ČNB má tendenci si budovat důvěryhodnost a nemůže úplně žvanit.