Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Česká národní banka snížila sazby o půl procentního bodu. V tomto cyklu asi naposledy

Zdroj: ČNB

Bankovní rada České národní banky dnes většinově odsouhlasila v pořadí čtvrté snížení sazeb o půl procentního bodu. Trh očekával, že dojde na úpravu tempa snižování na čtvrt procentního bodu. Zklamání tak vedlo ke krátkému oslabení koruny nad hranici 25,00 za euro.

Rozhodnutí se opírá o květnovou prognózu centrální banky. Rada uznala, že i přes mírnou převahu proinflačních rizik není potřeba udržovat měnovou politiku na restriktivních úrovních začínajících pětkou. I přes nad očekávání větší snížení však potřeba měnověpolitické restrikce nadále trvá.

Zdroj: ČNB

Je to z důvodu přetrvávajících proinflačních rizik, kde guvernér Michl akcentoval především napjatý trh práce a zvýšené mzdové požadavky jak v soukromém, tak i veřejném sektoru. Mezi další proinflační rizika patří perzistentní inflace služeb, možné přerušení dezinflace u zboží a zrychlené úvěrování. Oproti v květnovému zasedání zmizel kurz koruny a pomalější odeznívání zvýšeních inflačních očekávání.

Zdroj: ČNB

Guvernér Michl na tiskové konferenci poměrně jasně naznačil, že další kroky úpravy sazeb budou mírnější. Budou tedy mít podobu snížení úroků o čtvrt procentního bodu či zachování úrokové stability. Náš pohled na situaci se nemění, nadále očekáváme, že by úroky na konci roku měly dosáhnout čtyř procent, s rizikem o něco vyšších hodnot zastropovaných 4,5 %.

Záznam online komentáře k zasedání ČNB ve spolupráci se společností XTB

Zdroj: ČNB, Bloomberg, Reuters, XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter