Česká společnost ekonomická uděluje každoročně cenu „Mladý ekonom roku“ ekonomům do 30 let věku, kteří se do soutěže přihlásí zasláním své původní odborné práce. Výběr laureátů se řídí statutem ceny.
Laureátem 31. ročníku soutěže České společnosti ekonomické Mladý ekonom za rok 2024 se stal Vladimir Shchukin. Cenu získal za práci “Political Economy of Industrialization”. Vladimir Shchukin studuje na CERGE, Univerzitě Karlově v Praze a působí jako asistent ve výuce na CERGE-EI, společném pracovišti CERGE a Národohospodářského ústavu AV ČR. Ve svém článku, který spadá do oblasti mikroekonomie a analýzy kolektivního rozhodování, Vladimir navrhuje a rozvíjí teorii, která vysvětluje, proč elita vlastníků pozemků v druhé polovině 19. století industrializovala ekonomiku. Tvrdí, že tato část společenské elity industrializovala hospodářství, aby zabránila vytvoření koalice mezi dělníky a kapitalisty proti stávajícímu politickému režimu. Podpora industrializace eliminovala kapitálové zisky z politických změn a současně zvýšila očekávané ztráty z přerozdělování pro kapitalisty, pokud by se politický režim změnil. Kapitalisté nakonec dali přednost zachování stávajícího politického režimu a elita vlastníků půdy si ještě více upevnila politickou moc. Kromě toho jeho teoretický rámec odhaluje, jak by vlastníci půdy mohli zajistit a garantovat existenci budoucích, industrializaci podporujících ekonomických institucí, aniž by se dělila o politickou moc. Tuto teorii lze aplikovat i na rozvojové země a tranzitivní ekonomiky.
Druhé místo v soutěži Mladý ekonom získala Sona Badalyan za práci na téma “Firm Responses to Raising Women’s Retirement Age”. Sona Badalyan studuje na CERGE, Univerzitě Karlově v Praze a je juniorní výzkumnicí na CERGE-EI, společném pracovišti CERGE a Národohospodářského ústavu AV ČR. V oceněné práci zkoumá dopady zvyšování věku odchodu do důchodu u žen po přechodu na genderově neutrální důchodovou politiku, a to na příkladu unikátní reformy v Německu, kde byl věk odchodu do důchodu u žen zvýšen nejméně o 3 roky. Sona zjišťuje, že když starší ženy zůstávají déle na pracovním trhu, firmy se přizpůsobují tím, že snižují míru kariérních postupů a omezují přijímání externích zaměstnanců, což se týká zejména zaměstnanců středního věku, kteří jsou nejbližšími substituty na kariérním žebříčku. Tato zjištění mohou pomoci tvůrcům politik v zemích, jako je Česká republika, kde probíhají podobné reformy, pochopit, jak mohou politiky tohoto typu ovlivnit dynamiku pracovní síly a kariérní příležitosti napříč věkovými skupinami.
Třetí místo v soutěži Mladý ekonom získala Gayna Baghumyan za práci “Sexual-Orientation Discrimination and Biological Attributions: Experimental Evidence from Russia”. Gayna Baghumyan studuje na CERGE, Univerzitě Karlově v Praze a je juniorní výzkumnicí na CERGE-EI, společném pracovišti CERGE a Národohospodářského ústavu AV ČR. Ve své práci zkoumá diskriminaci na základě sexuální orientace v Rusku a dopady poskytování informací o biologickém původu homosexuality. Na základě výsledků online experimentu, který zahrnoval úkoly založené na peněžní alokaci, ukazuje, že poskytování důkazů podporujících biologické příčiny homosexuality diskriminaci ještě zesílilo. To jí umožňuje identifikovat kauzální dopad informací na diskriminační chování. Práce dokumentuje převládající diskriminaci osob s partnery stejného pohlaví v Rusku. V průměru vykazuje zhruba 54 % účastníků diskriminační chování vůči profilům s partnery stejného pohlaví, a to tím, že jim přiděluje v rámci experimentu o 16 procent nižší peněžní částky. Výsledky studie dále naznačují, že diskriminační chování je negativně ovlivněno poskytováním důkazů o biologických příčinách homosexuality. Zjištění naznačují, že takové informace mohou v prostředí s nízkou tolerancí vytvářet negativní postoje nebo zvyšovat sociální distanci, což ukazuje na složitost a komplexnost boje proti diskriminaci prostřednictvím poskytování informací.
Česká společnost ekonomická dále uděluje „Cenu Karla Engliše“ za nejlepší práci zabývající se hospodářskou politikou. Čestným uznáním může být rovněž oceněna práce autora do 25 let věku, který nebyl Českou společností ekonomickou v minulosti oceněn.
Cenu Karla Engliše zabývající se hospodářskou politikou obdržela Tereza Veselá. Autorka oceněné práce je absolventkou Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. V současnosti působí jako doktorandka na stejné instituci. V práci nazvané “Disagreement about Expected Inflation and the Transmission of Monetary Policy
in the Czech Republic” se zabývá otázkou, jak rozdíly v inflačních očekáváních ovlivňují účinnost měnové politiky v České republice. Tereza ve své práci ukazuje, že v období, kdy se inflační očekávání od sebe výrazně odlišují, je zvyšování úrokových sazeb centrální bankou méně účinné a může dokonce vést ke zvýšení inflace. Studie také zjišťuje, že reakce centrální banky ve změnách úrokových sazeb bývají slabší v období vysokých neshod v inflačních očekáváních, což odráží více akomodační postoj, který nemusí dostatečně omezovat inflaci. Výsledky studie tak zdůrazňují význam pochopení různorodosti v očekáváních při koncipování účinné měnové politiky v malých otevřených ekonomikách.
Čestné uznání prezidenta České společnosti ekonomické za vynikající práci pro autory do 25 let získala Sofiana Sinani, studentka doktorského studia na CERGE, Univerzitě Karlově v Praze, a to za práci s názvem “The Effect of Longer Maternal Care on Children’s Occupation Choices”. Ve svém článku zkoumá roli rodičů jako vzorů, které formují genderové normy jejich dětí, jež následně ovlivňují jejich kariérní aspirace. Na základě v minulosti realizovaného ročního prodloužení rodičovské dovolené v České republice zkoumá, zda tato změna ovlivnila genderové normy jejich dětí zachycené v následných přihláškách na vysoké školy odpovídajícího studijního oboru. Sofiana ve své práci zjišťuje, že chlapci, kteří byli touto změnou v rodičovské dovolené dotčení, se s o 20 % menší pravděpodobností hlásí na tradičně dívčí studijní programy, zatímco u dívek žádný takový efekt nepozoruje. Výsledky jsou v souladu s hypotézou, že chlapci mívají tradičnější preference ohledně budoucího povolání, protože vyrůstají v konzervativnějším prostředí. Práce nabízí první důkaz, že delší péče matek má skutečně schopnost ovlivnit genderově specifické preference dětí, pokud jde o budoucí povolání.
Ceny 31. ročníku soutěže byly slavnostně předány prezidentem České společnosti ekonomické (ČSE), Danielem Němcem, dne 29. listopadu 2024 na Vysoké škole ekonomické v Praze v průběhu 13. bienální konference České společnosti ekonomické.
Sponzorem soutěže „Mladý ekonom“ je Rada vědeckých společností ČR. Mediálními partnery jsou Roklen24 a časopis Bankovnictví.
Více informací o cenách ČSE a laureátech v minulých letech lze nalézt na webových stránkách ČSE https://www.cse.cz/page/mlady-ekonom