Evropské výnosy rostou rychleji než americké díky lepším revizím evropských PMI. Dolar obrátil do ztráty nad 1,0480 za euro. Měny regionu drží ztráty. Koruna nad 24,50 za euro.

České banky navýšily zisky. Jak se jim to podařilo?

České banky a spořitelny navýšily v prvním pololetí svůj souhrnný čistý zisk. Podle dat zveřejněných Českou národní bankou šlo o meziroční nárůst o 7,27 miliardy až na 44,73 miliard korun. Výrazně se na tomto růstu podílel zisk z finanční a provozní činnosti, naopak úrokové výnosy a výnosy z poplatků klesly. Jaký je detailnější background těchto výsledků?

České banky vydělaly meziročně o 7 miliard víc. Díky čemu?

V prostředí nízkých úrokových sazeb, které ztenčují úrokové marže bank, a současně za zesíleného tlaku na pokles poplatků nemají banky příliš jiných možností, jak zvyšovat ziskovost, než redukovat náklady. To se jim daří. Jde o déletrvající proces, jehož součástí bylo v ČR v uplynulých letech i propouštění, byť ne tak výrazné jak v bankách v některých jiných vyspělých ekonomikách.

Celosvětově profitabilita bank klesá, a to i těch českých, které však stále vykazují nadmíru dobrou ziskovost, a to jak v rámci zemí Visegrádské čtyřky, tak v rámci celého evropského kontinentu. Dá se říci, že české banky překonaly krizi sektoru s minimem šrámů. Brzy však budou čelit opět ztížené situaci, a to v souvislosti s přijetím nové směrnice o platebních službách na vnitřním trhu Evropské unie (PSD2).

Příslušná legislativa je nyní v Česku ve stadiu vládního návrhu, odborná veřejnost jej má možnost připomínkovat. Tato nová legislativa má enormní transformativní potenciál, i pro české bankovnictví. Třeba proto, že banky budou muset zpřístupnit účty svých klientů – pokud ti si to budou přát – třetí straně, například online platformě provozující nízkonákladovou aplikaci. Bankovní sektor napříč Evropu čekají další transformativní léta a další tlak na pokles ziskovosti.

Newsletter