Chcete začít s tradingem? Máme pro vás ultimátní videokurz pro začátečníky!

Zdroj: Depositphotos

Trading byl odjakživa jednou z nejkontroverznějších disciplín finančního světa. Z jedné strany úspěšný trader může dosahovat profitability, o které se o dlouhodobým investorům ani nesnilo. Ze strany druhé je však aktivní obchodování disciplína, která se povede ovládnout jen determinovaným obchodníkům. Nicméně navzdory na první pohled složitě vypadajícím grafům za vysokou neúspěšností často nestojí složitost tradingu, ale spíše nepřipravenost začátečníků na postupný proces učení se a zdokonalování svých obchodních schopností.

Pro zájemce, kteří neví, jak s tradingem začít, nebo již začali, ale bojují se základy, připravil zkušený trader a senior account manager XTB Karol Hajduček svůj nový kurz Trading pro začátečníky, ve kterém se nováček dozví vše potřebné pro začínajícího tradera. Je tento kurzu vhodný právě pro Vás? A co vše obsahuje? Na tyto detaily se podíváme v dnešním článku.

V první řadě je potřeba si trading definovat. Mnoho lidí jej považuje za stejnou věc jako investování, tyto dvě disciplíny se ale v mnoha věcech velmi liší. Investování je dlouhodobé obchodování především akcií a ETF, případně jiných aktiv (např zlato). V případě nakupování indexových ETF investor teoreticky ani nemusí věnovat finančním trhům příliš pozornosti. Stačí pravidelně přikupovat aktiva a při dlouhodobém časovém horizontu jej trhy za jeho trpělivost odmění.

U tradingu žádný pasivní způsob neexistuje, je to aktivní obchodování v krátkodobých časových horizontech (od minut po týdny/měsíce) většinou při využití pákového efektu. Právě páka je ten pověstný „strašák” odrazující řadu zájemců od tradingu, jelikož samozřejmě funguje oběma směry — násobí jak zisky, tak ztráty. Vzhledem k tomu, že tradeři obchodují mnohem menší a kratší cenové výkyvy, páka je v mnoha případech nezbytná, aby obchodování mělo vůbec smysl. Alternativně můžeme využít větší finanční obnos, ale pokud někdo chce obchodovat například měnové páry, kde jsou pohyby minimální, daný trader by potřeboval obchodovat klidně i s miliony korun, aby byl jeho zisk přijatelný. Páka tím pádem umožňuje trading i s malými obnosy, je to však za cenu vyššího rizika. Je tedy jasné, že úspěšný trader musí mít jiný skillset než investor.

Z kratšího horizontu a pákového efektu vyplývá i nutnost aktivního spravování svých obchodů. Oproti investicím, kde často hraje hlavní roli fundamentální analýza, se tak trading mnohem více orientuje na anylýzu technickou — čtení cenových grafů, používání indikátorů atd. Pro netrénované oko tyto věci mohou vypadat velmi komplikovaně, když však člověk pochopí základní aspekty, grafy nejsou nikterak složité. Jedna z hlavních myšlenek technické analýzy je, že cena aktiva v sobě nese všechny informace potřebné k obchodování, protože cena na tyto fundamenty vždy reaguje.

Z tohoto pohledu tak trading podle technické analýzy může být pro některé i jednodušší; místo zpracovávání fundamentálních reportů se můžete podívat na cenový graf, který má v sobě zaneseny všechny aktuální informace. Toto je ale samozřejmě jen jedna z interpretací. Trading je zajímavý v tom, že má mnoho podob a de facto každý trader si postupem času vyvine svůj vlastní styl. Pokud Vás láká možnost vymyslet si ten svůj, Karolův kurz je skvělým úvodem do tohoto světa.

Hlavní témata kurzu jsou:

 • Základy tradingu
  • Vysvětlení elementárních funkcí a potřebné terminologie
 • Skupiny trhů a jejich specifika
  • Jak vybrat ideální trh pro Vás?
 • Základy technické analýzy
  • Úvod do světa grafů a indikátorů
 • Pokročilá technická analýza
  • Hledání průměrné ceny, aukční výhody a mnoho dalšího
 • Základy fundamentální analýzy a její indikátory
 • Řízení rizika
 • Nejčastější chyby při obchodování
 • Psychologie v obchodování
 • Tvorba obchodního plán

Další informace i samotný kurz Trading pro začátečníky je dostupný zde.

Zdroj: XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter