Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Čína, ropa, sazby a high-frequency trading

Během minulého a začátkem toho současného týdne si světové trhy prošly hromadným výprodejem. Ten se týkal i amerických akcií, které se po tzv. „černém pondělí“ dostaly dokonce do fáze korekce. Uklidnění přišlo až ve středu a ve čtvrtek, kdy se trhy z etapy poklesu dostaly pryč.

Za hlavní fundamenty pádu je označována Čína a prudký pokles jejích akciových trhů, který se vládě nedařilo zastavit, dále pak propad cen komodit a taktéž i nejistota ohledně plánovaného navýšení amerických úrokových sazeb.

Faktem ale je, že mezi tyto motory propadu by se dal zařadit ještě jeden, a tím jsou obchodníci provádějící vysokofrekvenční obchodování Tzv. high-frequency trading je formou algoritmického obchodování, kdy počítače obchodují na základě předem stanovených instrukcí a strategií, přičemž jednotlivé trady jsou uskutečňovány během sekund. Právě na provinění těchto obchodníků poukázal Jim McCaughan, ředitel společnosti Principal Global Investors.

McCaughan během svého rozhovoru pro server CNBC upozornil na to, že fundamentální vysvětlení nedávného poklesu je mnohem složitější a že na něj zapůsobily i další, dosud nezmíněné, faktory, které z 2 až 3% pádu vytvořily mnohem intenzivnější.

„Jsou tu i další efekty nedávného propadu, kromě akcií, které nasvědčují přítomnosti vysokofrekvenčních obchodníků,“ řekl pro CNBC McCaughan. Příkladem mohou být burzovně obchodované fondy (ETF), které spadly o mnohem více než samotné akcie. Vděčit za to mohou algoritmickým obchodníkům uplatňujícím tzv. front-running.

Front-runnig je neetická praktika, prostřednictvím které high-frequency obchodníci zjišťují obchodní pokyny ostatních, aby pak během několika milisekund provedli ten samý obchod, avšak ještě před tím investorem, od něhož jeho danou pozici zjistili. V podstatě tak nejde o nic jiného než o předbíhání objednávek ostatních účastníků na trhu.

Největší vládní investor světa vyzval Flash Boys. Chce jejich konec na trzích

„Existují mechanismy, které dokáží z 2 až 3% propadu trhů udělat 10%, což je přesně to, k čemu dle mého názoru došlo. Situace by tak teď měli využít především dlouhodobí fundamentálně zaměření investoři,“ je přesvědčen McCaughan. Učinit by tak měli prostřednictvím obnovení svého portfolia. Hlavní je opustit obchodování na základě sentimentu, které může vyústit v to, že nakupují draze a prodávají levně, a zaměřit se na přesný opak, tedy na levný nákup a drahý prodej, k čemuž přispěl právě nedávný prodej.

S McCaughanovým přístupem však nesouhlasí Douglas Cifu, výkonný ředitel společnosti Virtu Financial, která je jednou z neznámějších firem obchodujících prostřednictvím high-frequency tradingu. Její šéf tvrdí, že technika front-runningu zcela jistě nestojí za propadem minulého týdne.

„Nejsme to my, kdo by způsoboval volatilitu trhů. Naopak ji, jakožto tvůrci trhu, musíme sami vstřebávat a jsem přesvědčen, že ji dokonce pomáháme i zmírnit,“ řekl pro CNBC Cifu. „Naše činnost spočívá pouze v tom, že spojujeme přirozené prodejce s přirozenými kupci.“ V závěru pak dodal, že během oněch bouřlivých dnů jeho firma nijak výrazně neprofitovala. „Pouze“ 50 až 51 % uskutečněných obchodů bylo během onoho období úspěšných.

Ať už byly důvody nedávno pádu akcií jakékoliv, faktem zůstává, že algoritmické obchodování je hudbou budoucnosti. Byť už z hlediska toho, že tito obchodníci předběhli banky jakožto tvůrci trhu, tak i díky tomu, že jsou zdrojem mnohem větší likvidity, než je tomu v případě běžného bankovního systému. Dá se tak říci, že by bez vysokofrekvenčních obchodníků byla naprostá většina obchodů mnohem nákladnější.

Newsletter