Čínské akcie mohou za rok zpevnit o 30 %, tvrdí analýza KB

Navzdory silnému růstu v posledním roce jsou čínské akcie levné jak vzhledem ke své vlastní historii, tak vůči hlavním světovým akciovým trhům. Atraktivní jsou podle našeho názoru především akcie typu H obchodované v Hong Kongu. Kromě nízkého ocenění by je měly podporovat zaváděné ekonomické reformy. Příležitost ke vstupu navíc nabízí nynější korekce. Růstový potenciál dosahuje v ročním horizontu přes 30 %, uvádějí v analýze Komerční banky Josef Němý a Miroslav Frayer.

Čínský akciový trh se rozděluje mezi pevninskou („onshore“) a hongkongskou („offshore“) část. První část zahrnuje burzy v Šanghaji a Šen-čenu a tvoří ji především akcie typu A. Hongkongská část je dostupnější pro zahraniční investory a skládá se z několika typů akcií, z nichž nejvýznamnějším jsou akcie typu H, sdružené v indexech Hang Seng. Analytici Société Générale používají jako benchmark Hang Seng China Enterprise Index (HSCEI). V loňském roce se čínské akcie vrátily k prudkému růstu, a to zejména ty obchodované v Šanghaji. Růstový trend na čínských burzách pokračuje i v roce 2015, v posledních týdnech ale na čínské akciové trhy přišla korekce.

Index HSCEI například ze svého letošního vrcholu klesl o přibližně o 15 %, ztráty pevninských burz v Šanghaji a Šen-čenu se již blíží ke 30 %. V globálním srovnání je dosavadní letošní výkonnost HSCEI vyšší než u amerického S&P 500, ale zaostává za evropskými akciemi měřenými indexem Stoxx 600.

„Současný rozdíl v ocenění čínských akcií se nám zdá být neadekvátní, a proto je vidíme jako podhodnocené. Domníváme se, že by měly v následujících kvartálech/letech převyšovat svojí výkonností americké i evropské akciové indexy,“ uvádějí v analýze Němý a Frayer. Jako hlavní rizika investice do čínských akcií vnímají výrazné zpomalení růstu HDP k 5 % nebo případný nepříznivý vývoj regulace finančních trhů.

Čína zpomaluje, ale roste stále více než ostatní

Růst globální ekonomiky s největší pravděpodobností nebude v následujících letech dosahovat takových rozměrů jako v minulých dekádách. Proti tomuto scénáři se čínští představitele snaží bojovat skrz ekonomické reformy, které by zlepšily dlouhodobé vyhlídky země. Cílem tamních autorit tak je ekonomiku kočírovat směrem k pozvolnému zpomalování než k prudkému poklesu aktivity. „Hlavním faktorem očekávaného zpomalení je vývoj investic, které v minulých letech zažily výrazný vzestup v oblasti bydlení, infrastruktury či podnikových technologií. Nicméně klesající ceny produktů, slabá poptávka a vysoká nabídka bydlení hrají nyní v neprospěch jejich další tvorby. To by se mělo odrazit i na snižující se dynamice růstu HDP. Pro letošní rok jej očekáváme na 6,8 % po loňských 7,4 %, v příštím roce pak na úrovni 6,3 %. I tak by Čína měla patřit mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa. Globální ekonomika by si měla letos polepšit o 2,8 %, resp. 3,4 % v roce 2016,“ uvádějí Němý a Frayer. Rychlému a razantnímu zpomalování by měly podle nich bránit kroky vlády a centrální banky. Mezi hlavní priority vlády patří především reformy obřích státních podniků, které by měly vést k zefektivnění jejich provozu, liberalizace bankovního systému a finančních trhů a v dlouhodobém horizontu posílení role domácí spotřeby.

„Akcie porostou rychleji, než Evropa a USA“

Čínské akcie vidí analýza KB jako podhodnocené a domníváme se, že by měly v následujících kvartálech a letech převyšovat svojí výkonností americké i evropské akciové indexy. „Do konce roku odhadujeme růst indexu HSCEI zpět ke hranici 16 tis. bodů, což vzhledem k současným cenám představuje potenciál zhruba necelých 30 %,“ odhadli Němý a Frayer.

Newsletter