Čínský Velký bratr a digitální komunismus v praxi

V obyčejných zemích obvykle banky hodnotí své klienty – potenciální dlužníky, a to zejména podle toho, co mají za majetek, kolik činí jejich příjmy a jaká je jejich platební morálka. Z těchto kritérií vznikající kreditní skóre pak dává odpověď na otázku, v jaké výši a za jakých podmínek (a zda vůbec) klient dostane úvěr. V zemi rudého draka se však tento systém zalíbil natolik, že se jej chystá aplikovat na veškeré sféry lidského života.

Stejně jako mají klienti bank své kreditní skóre, v Číně budou mít lidé brzy i svoje „sociální skóre“. Tedy přesněji řečeno, někteří už ho mají. Tento rok zde probíhá testovací provoz tzv. systému sociálního kreditu (social credit system), jehož účelem je soustavné hodnocení občanských kvalit každého jednotlivého obyvatele. Do zkušební verze se zapojilo několik milionů Číňanů, v roce 2020 však čínská vláda plánuje úplné spuštění sytému, který bude povinný pro všechny obyvatele Číny, uvádí server Zero Hedge

Přesný způsob výpočtu skóre ještě není znám (a patrně zůstane tajemstvím), nicméně občané by měli být hodnoceni podle řady kritérií, ať už se jedná o dodržování zákonů, ekonomické a sociální chování, ale třeba také využívání digitálních technologií. S řádným chováním bude sociální skóre růst, s neřádným naopak klesat. Dobré skóre budete mít například tehdy, pokud budete včas platit své účty, zodpovědně komunikovat se státními orgány či ochotně nastoupíte k vojenské službě. Vaše skóre pak bude klesat, pokud se vedle trestných činů dopustíte například dopravního přestupku, anebo třeba budete kouřit v nekuřáckých zónách.

Příliš také nepřekvapí, že sociální skóre čínských občanů bude sníženo v případě, že budou na sociálních médiích a obecně na internetu šířit „nevhodný obsah“ (ať už je tím míněno cokoliv). Nicméně Číňané budou hodnoceni také podle toho, kolik nakupují videoher a zda netráví příliš mnoho času na sociálních médiích. Na výši skóre jednotlivce pak bude mít vliv také hodnocení lidí, s kterými se často stýká.

 

A jak čínská vláda všechny tyto informace získá? Systém sociálního kreditu nebude praxí komunismu, nýbrž digitálního komunismu. O sledování chování jednotlivců na veřejnosti se postarají stovky milionů kamer s moderním softwarem na rozpoznání obličejů, popisuje server The New York Times. Co se týče aktivity na internetu, o její zaznamenání se postará několik technologických společností, které čínská vláda již před třemi lety pověřila vývojem příslušného softwaru.

Hodnocení občanů (ale i firem, které budou do systému sociálního kreditu rovněž zapojeny) samozřejmě čínská vláda nebude dělat jen tak pro nic za nic. Vedle žebříčku nejlepších a nejhorších občanů bude výše sociálního skóre determinovat přístup k běžným službám. O co všechno mohou být „špatní občané“, kteří budou mít nízké sociální skóre, s různou mírou ochuzeni, shrnuje Business Insider. A důkazem toho, že to čínská vláda myslí vážně, je to, že už dnes se tato omezení týkají milionů Číňanů.

  • Nebudou moci létat domácími spoji či jezdit některými vlaky
  • Bude jim snížena rychlost internetu
  • Jejich děti nebudou moci na nejlepší školy
  • Budou mít zakázán přístup do lepších restaurací či hotelů
  • Může jim být zabaven domácí mazlíček
  • Nebudou moci pracovat na určitých pozicích (státní instituce, management státních firem, velké banky)
  • Dále jim může být omezen také přístup k finančním službám či míra sociálního zabezpečení

Velký bratr v akci. Proč se může špehování zaměstnanců vymstít

Newsletter