Clintonová se prohlásila vítězem demokratů v boji o Bílý dům

AKTUALIZOVÁNO: Hillary Clintonová, bývalá šéfka americké diplomacie, ohlásila vítězství v boji o demokratickou nominaci do listopadových prezidentských voleb ve Spojených státech. Sanders ale ještě nehodlá ustoupit a doufá v Kalifornii. Pod drobnohledem je mediální prostor, který dostávají Trump a Clintonová. Trump dle těchto statistik výrazně vede. Ve trojích předchozích volbách přitom dle zajímavého průzkumu vždy dostal více prostoru nakonec poražený kandidát.

„Společně jsme zajistili demokratickou nominaci,“ uvedla Clintonová ve zprávě. „Můžeme hrdě říci, že v Americe není žádná překážka příliš velká, žádný strop příliš vysoký, než aby se nedaly zdolat,“ cituje její slova AFP.

Clintonová podle odhadu CNN vyhrála primárky v New Jersey a vede v Jižní Dakotě a Novém Mexiku. Avšak v Severní Dakotě podle CNN zvítězil její soupeř, senátor Bernie Sanders, který doufal v příznivý výsledek v Kalifornii a tím i v možnost ještě zpochybnit triumf Clintonové. Průběžný součet hlasů ale dává jasně navrch Clintonové.

Demokratické primárky se v „superúterý“ odehrávaly celkem v šesti státech, dohromady s 806 hlasy. Pro Clintonovou by vítězství mělo podle analytiků velký význam. Mohla by se ze silnější pozice postavit Donaldu Trumpovi, který vyhrál republikánské primárky v New Jersey, Novém Mexiku a Jižní Dakotě.

První prezidentka USA? Má Clintonová nominaci jistou?

Podle výpočtů agentury AP se Clintonové ale už o víkendu podařilo dosáhnout hranice 2383 delegátských hlasů a bude tak první ženou, kterou vyšle do voleb jedna z velkých politických stran v USA. Její kandidatura pro listopadové prezidentské volby by měla být schválena na nominačním sjezdu demokratické strany, který se uskuteční v červenci ve Filadelfii.

Pod drobnohledem je ve Spojených státech prostor, který dostávají a především dále dostanou Clintonová a Trump v médiích. Podle názoru zhruba tří čtvrtin Američanů Trump dosavadní kampani v médiích „nepřípustně“ dominoval, tvrdí průzkum zjistila v průzkumu společnost Pew Research Center. Vysvětlení je: jeho slovník zvyšuje sledovanost televizí.  Večerní zpravodajství televizí ABC, CBS či NBC věnuje dle průzkumu republikánským primárkám dvojnásobek času ve srovnání s Demokraty. Trumpovi věnovaly televize v dubnu 425 minut, Clintonové jen 117. Během čtyř týdnů mezi březnem a dubnem společnost Media Research Center zjistila, že zpravodajská televize CNN věnovala republikánům 730 minut a demokratům 214.

Jak ovlivňuje Trumpova kandidatura jeho business?

Primárky končí a televize by se měly zamyslet nad vyvážeností, soudí Frank Sesno z univerzity George Washingtona. Mediální organizace by si měly dávat pozor, do jaké míry Donald Trump rozhoduje o obsahu jejich zpravodajství, soudí Sesno. „Jejich pravidla jsou v troskách. Ozvěna osobních útoků a protiútoků nahrazuje seriózní diskusi o kandidátech a politice, kterou ztělesňují,“ dodává.

Ohlédnutí zpět nabízí statistiku, podle které v v letech 1988, 2000 i 2008 věnovaly sdělovací prostředky víc pozornosti kandidátům, kteří nakonec souboj o prezidentské křeslo prohráli. Donald Trump tedy americkým prezidentem nebude?

Trump: Zrušíme dohodu o klimatu, chci nový ropovod

Newsletter