ČNB: Inflace opět nad prognózou, návrat k cíli ke konci roku 2015

Srpnová meziroční míra inflace byla v porovnání s prognózou České národní banky o 0,2 procentního bodu vyšší. Uvedl to na webu centrální banky ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub.

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v srpnu 2014 meziročně o 0,6 %. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu meziročně o 0,5 %. Inflace se tak nacházela pod dolní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB.

Ceny v srpnu rostly letošním nejrychlejším tempem

Celková meziroční inflace byla v srpnu – stejně jako v červenci – o 0,2 procentního bodu vyšší oproti prognóze ČNB. Obdobně jako v předchozím měsíci stál i v srpnu za uvedenou odchylkou inflace od prognózy vyšší meziroční růst cen potravin a menší propad regulovaných cen. Korigovaná inflace bez pohonných hmot se vyvíjela v souladu s prognózou a odrážela oslabení kurzu koruny z konce minulého roku přispívající rovněž k obnovenému zřetelnému růstu domácí ekonomiky a nominálních mezd. Také dopady změn nepřímých daní byly v srpnu v souladu s prognózou ČNB. Meziroční růst cen pohonných hmot byl mírně pod prognózou.

Zveřejněná data i nadále potvrzují náhled ČNB, že listopadové rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace, uvedl Holub. Oslabený kurz koruny se v inflaci prozatím promítl zejména prostřednictvím vyšších dovozních cen, současně však přispívá i k růstu domácí ekonomiky. Její předchozí dlouhodobé protiinflační působení tak – i díky uvolněným měnovým podmínkám – v dosavadním průběhu letošního roku rychle odeznělo, dodává.

Podle stávající prognózy se bude celková inflace od třetího čtvrtletí letošního roku postupně zvyšovat a ve druhé polovině příštího roku se vrátí k 2% cíli. V jeho blízkosti se pak bude pohybovat i v roce 2016. Zatímco proinflační působení dovozních cen v letošním roce odezní vlivem utlumeného cenového vývoje v zahraničí při stabilním kurzu koruny, domácí ekonomika začíná počínaje druhou polovinou letošního roku přispívat ke zvyšování inflace.

Newsletter