Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

ČNB: Inflace opět nad prognózou, návrat k cíli ke konci roku 2015

Srpnová meziroční míra inflace byla v porovnání s prognózou České národní banky o 0,2 procentního bodu vyšší. Uvedl to na webu centrální banky ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub.

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v srpnu 2014 meziročně o 0,6 %. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu meziročně o 0,5 %. Inflace se tak nacházela pod dolní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB.

Ceny v srpnu rostly letošním nejrychlejším tempem

Celková meziroční inflace byla v srpnu – stejně jako v červenci – o 0,2 procentního bodu vyšší oproti prognóze ČNB. Obdobně jako v předchozím měsíci stál i v srpnu za uvedenou odchylkou inflace od prognózy vyšší meziroční růst cen potravin a menší propad regulovaných cen. Korigovaná inflace bez pohonných hmot se vyvíjela v souladu s prognózou a odrážela oslabení kurzu koruny z konce minulého roku přispívající rovněž k obnovenému zřetelnému růstu domácí ekonomiky a nominálních mezd. Také dopady změn nepřímých daní byly v srpnu v souladu s prognózou ČNB. Meziroční růst cen pohonných hmot byl mírně pod prognózou.

Zveřejněná data i nadále potvrzují náhled ČNB, že listopadové rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace, uvedl Holub. Oslabený kurz koruny se v inflaci prozatím promítl zejména prostřednictvím vyšších dovozních cen, současně však přispívá i k růstu domácí ekonomiky. Její předchozí dlouhodobé protiinflační působení tak – i díky uvolněným měnovým podmínkám – v dosavadním průběhu letošního roku rychle odeznělo, dodává.

Podle stávající prognózy se bude celková inflace od třetího čtvrtletí letošního roku postupně zvyšovat a ve druhé polovině příštího roku se vrátí k 2% cíli. V jeho blízkosti se pak bude pohybovat i v roce 2016. Zatímco proinflační působení dovozních cen v letošním roce odezní vlivem utlumeného cenového vývoje v zahraničí při stabilním kurzu koruny, domácí ekonomika začíná počínaje druhou polovinou letošního roku přispívat ke zvyšování inflace.

Newsletter