ČNB může urychlit snižování sazeb. Překážkou může být slabá koruna

Zdroj: ČNB

Pokles české lednové inflace na 2,3 % meziročně je výrazně pod predikcí ČNB na 3 %. Dostali jsme se tak do tolerančního pásma inflačního cíle na 2 %. Bankovní rada může na příštím, tj. březnovém, zasedání snížit úroky o více než 50 bodů. Ve hře je určitě 75 bodů, nelze zcela vyloučit ani hlas pro celý procentní bod. Brzdou může být nad očekávání centrální banky slabá koruna.

Ta dnes oslabila k hranici 25,50 za euro, která se může ukázat jako zajímavá rezistence. Z hlediska technické analýzy má domácí měna ráda kulaté hodnoty.

Trh už snížení sazeb ke 3 % v letošním roce zacenil. Teď bude záležet na případných přeceněních s ohledem na vývoj přístupu ČNB. Dle slov guvernéra Michla totiž na naplnění prognózy pracující se sazbami na 3 % na konci roku nemusí dojít. Opatrnost potvrdil i dnes, když zmínil opatrné snižování sazeb. Vše určí další data, kde sledujeme především jádrovou inflaci, a vývoj koruny ve srovnání s prognózou centrální banky.

Ze zahraničních faktorů dále sledujeme vývoj evropských a amerických tržních sazeb. U obou jsme viděli posun prvního snížení sazeb v čase směrem k přelomu pololetí.

Analytický tým skupiny Roklen od březnového zasedání ČNB očekává snížení sazeb o 50, nebo 75 bodů. Rozhodujícím faktorem bude kurz koruny. Pokud bude výrazně slabší oproti predikci centrální banky, rizikem je mírnější úprava úroků. Na konci roku by se úroky mohly nacházet na 4 %, případně mírně níže pod touto hranicí.

Zdroj: ČSÚ, ČNB, Bloomberg, Reueters, X

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter