Dnes v 18:40 vystoupí guvernér Fedu Powell. Střední a delší výnosy US bondů klesají. Dolar v zisku krátce otestoval úroveň 1,0700 za euro. Měny regionu včera oslabily. Koruna se posunula nad 23,85 za euro, dnes mírně sílí pod tuto hranici.

ČNB zvýšila sazby na 7 %, intervenuje proti nežádoucímu oslabování koruny

Zdroj: ČNB

Bankovní rada České národní banky na červnovém zasedání zvýšila hlavní úrokovou sazbu na nejvyšší hodnotu od roku 1999. Guvernér ČNB Jiří Rusnok potvrdil přítomnost centrální banky na devizovém trhu, kde brání proti nežádoucímu oslabení koruny.

Bankovní rada na dnešním zasedání zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 125 bodů. Úroky se tak posunuly z 5,75 % na 7 %, a jsou tak nejvyšší od roku 1999. Centrální banka vyhodnotila rizika aktuální prognózy jako výrazně proinflační. Mezi hlavní proinflační rizika patří vyšší růst cen doma i v zahraničí, prudké zdražení energií a komodit, slabší kurz koruny, hrozba ztráty ukotvení inflačních očekávání a méně restriktivní fiskální politika.

Se základním scénářem jarní prognózy je konzistentní další strmý nárůst tržních úrokových sazeb. Podle guvernéra Rusnoka však bude vše silně záležet na příchozích datech. Výhledově by se centrální banka neměla svazovat jakýmkoliv úrokovým stropem. Rusnok si osobně myslí, že další výrazné navýšení úroků už snad nebude potřeba. Nemohl jej ale ani zcela vyloučit.

Zdroj: ČNB
Zdroj: ČNB

Guvernér zároveň potvrdil, že centrální banka zasahuje na devizovém trhu proti nežádoucímu oslabování koruny v prostředí zhoršeného tržního sentimentu. Intervenční režim bychom dle Rusnoka neměli chápat jako nějaký obrácený kurzový závazek, ale jako mimořádné opatření v mimořádné době.  Cílem přitom není dosahovat nějaké konkrétní hodnoty kurzu, nýbrž tlumit výkyvy a nepřipustit oslabení, které by přilévalo olej do hodně proinflačních tlaků.

Bankovní rada debatuje intervence každý týden na neformálním setkání. Na něm bylo doposud vždy potvrzeno, že zásahy musí dále pokračovat. Intervenční mandát přitom platí až do odvolání.

Trhy od dnešního zasedání očekávaly zvýšení sazeb o 150 bodů. Doručený výsledek tak byl mírným zklamáním projevujícím se v lehkém oslabení koruny. Kurza však nepřekonal hranici 24,75 za euro, kterou dle dosavadního vývoje brání centrální banka. Rizika koruny aktuálně považujeme více na straně slabšího kurzu. Výraznějšímu oslabení však budou bránit intervence.

Dnešní zasedání ČNB bylo posledním, kdy se setkala bankovní rada v současném složení. Ve druhé polovině roku bude zasedat v obměněné podobě. V čele usedne místo guvernéra Rusnoka Aleš Michl. Viceguvernéra Tomáše Nidetzkého nahradí viceguvernérka Eva Zamrazilová. Mandát pak nebyl prodlouženo ani Vojtěchu Bendovi. Radu nově doplní Jan Frait a Karin Kubelková.

Postup obměněné rady bude záležet na příchozích datech o inflaci a na situaci ohledně inflačních očekávání. Předpokládáme, že centrální banka bude nadále čelit proinflačním tlakům. Další zvýšení sazeb proto nelze vyloučit, byť by mohla mít spíše mírnější podobu. Předpokládáme, že bankovní rada v novém složení bude dále podporovat intervence proti oslabování kurzu.

 

Zdroj: ČNB

 

Newsletter