Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Co nám japonské obráběcí stroje naznačují o výrobě ve světě?

Zdroj: Depositphotos

Nedávný vývoj objednávek obráběcích strojů v Japonsku vykresluje pozitivní obrázek výroby v roce 2024. Investoři by se však měli mít na pozoru před nezmapovaným územím, píše analytický tým Fidelity International. 

Japonsko je jedním z největších výrobců strojů na světě. Speciální obráběcí stroje, označované jako „mateřské stroje“, se používají k vytvoření dílů potřebných pro nejrůznější výrobní zařízení, včetně průmyslových robotů. V oblasti výroby špičkových obráběcích strojů se Japonsku vyrovná pouze Německo.

Graf: Oživení na dohled, ale může se ubírat jinou cestou než předchozí cykly

Zdroj: Fidelity International

Počet objednávek těchto obráběcích strojů je ukázán v grafu Fidelity International. Modré sloupce ukazují, jak absolutní počty objednávek po většinu období v posledních dvou letech klesají. To odráží zpomalení tovární aktivity od Asie po Evropu na pozadí obecně chmurné ekonomické situace. Oranžová čára v grafu, která ukazuje meziroční změny a lépe odráží dynamiku zakázek, však naznačuje, že poptávka pravděpodobně našla své dno přibližně v květnu loňského roku, kdy zakázky oproti předchozímu roku poklesly o více než 20 %. Prosincové a lednové údaje naznačují, že zakázky stále klesají, ale procentuální ztráty se snížily na nízké desítky. Návrat k růstu by mohl být už na obzoru.

Co se změnilo a jak se situace liší od předchozích cyklů? Čína. Papírově dodává Japonsko Číně pouze 20 % svých obráběcích strojů. Ve skutečnosti je však velká část strojů, které jsou označeny jako „prodané v Japonsku“, nakonec dodána do Číny. Čínský neoficiální index nákupních manažerů (PMI) zaměřený na export se v lednu již třetí měsíc po sobě zrychlil. Oficiální index PMI – s širším vzorkem – zůstává utlumený, ale trvalejší oživení vývozu obráběcích strojů v nadcházejících měsících by potvrdilo pozitivní dynamiku aktivity čínských továren.

Jelikož se však Čína snaží odklonit od růstu, který v Číně pohání hlavně nemovitosti, může se oživení vyvíjet pomaleji, než jsou investoři zvyklí. Zatímco poptávka v odvětvích, jako je elektronika, se postupně vrací, očekáváme, že bude celkově méně závislá na Číně. Vzhledem k tomu, že společnosti pokračují ve vytváření dodavatelských kapacit mimo Čínu, aby diverzifikovaly své dodavatelské řetězce, mohou se objednávky obráběcích strojů uskutečňovat spíš na trzích, jako jsou USA, Evropa a jihovýchodní Asie. Po dlouhé zimě je oživení japonských objednávek obráběcích strojů na dohled – pravděpodobně ale půjde jinou cestou než v předchozích cyklech.

Zdroj: Fidelity International

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter