Co přinesou americké prezidentské volby akciovým investorům?

Trump-Biden fight, final match, in the context of the global covid 19 coronavirus epidemic. Masked Trump, Masked Biden. U.S. Election 2020, second round candidates, proposals on the health crisis.

Americké prezidentské volby jsou považovány za fundament roku 2020. V rámci letošního boje s koronavirem sice šly mírně do pozadí, avšak pro dlouhodobé směřování trhů jde zřejmě o nejdůležitější událost, která nás v nejbližší době čeká. Proč jsou volby pro akciové, ale i jiné investory tak důležité? To je otázka, na kterou se vám pokusíme ve zkratce odpovědět v tomto článku.

V rámci boje o prezidentské křeslo proti sobě stojí kandidáti dvou největších amerických stran. Jde o bývalého viceprezidenta Baracka Obamy a demokratického kandidáta Joea Bidena a současného republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Kromě nich se ve volbách ucházejí o přízeň voličů i kandidáti z menších stran, avšak reálné šance na vítězství mají právě dva výše zmínění. Přístup jednotlivých kandidátů k ekonomickým otázkám, a tudíž i k situaci na akciových trzích, je značně rozdílný. Největší názorové rozdíly panují v oblasti daní, mezinárodních vztahů, klimatických změn, energetiky či řešení současné Covid krize.

V oblasti daní republikáni zastávají názor, že jejich snižování pomůže dlouhodobé prosperitě země a chtějí se soustředit hlavně na snižování daní v oblasti kapitálových výnosů a daně z příjmu. Donald Trump je známým zastáncem snižování daní a podporovatel akciových trhů. Na druhé straně jsou demokraté, kteří mají velké plány výdajů v oblasti infrastruktury, řešení sociálních věcí, zdravotní péče a vzdělání, které bude pochopitelně třeba nějakým způsobem financovat. Demokraté plánují tyto své smělé plány financovat zvyšováním daní bohatějším Američanům (říká se, že daňová reforma by se neměla negativně dotknout nikoho s ročním příjmem do 400 000 USD) a zaměřují se i na velké dobře vydělávající společnosti, zejména technologické. Dopad na akcie velké technologické pětky může být tedy značný.

V oblasti mezinárodních vztahů mají republikáni zejména vůči Číně tvrdý postoj. I když se tento postoj začal koncem minulého roku zmírňovat, může Donald Trump v rámci zvyšování své popularity svůj postoj opět zpřísnit, což může mít samozřejmě vliv na čínské společnosti, ale i na americké společnosti vyrábějící své produkty v Číně. Joe Biden a jeho Demokratická strana bude zřejmě postupovat diplomatičtěji, avšak jejich postoj vůči sílící Číně může být taky relativně tvrdý.

Další významnou oblastí, ve které mají jednotlivé strany rozdílné postoje, je vnímání environmentální situace a energetika. Republikáni jsou v této oblasti konzervativnější a chtějí podporovat silný americký ropný a plynárenský sektor, uhlí a jadernou energetiku. Na druhé straně stojí demokraté, kteří jsou spíše zastánci čisté energetiky a v případě jejich vítězství mohou mít „klasické“ energetické společnosti problémy, protože vláda je může tlačit do zelenější politiky, což s sebou pochopitelně bude přinášet výdaje a tím i tlak na ziskovost společností.

Rozdílů mezi postojem kandidátů je však mnohem více a na výsledky voleb mohou reagovat celé trhy – S&P 500, ropa, zlato či EUR/USD, ale samozřejmě i jednotlivé akce. Mezi zajímavé akcie můžeme zařadit například akcie výrobců zbraní a vojenské techniky, ropné a plynárenské společnosti, velké americké banky, farmaceutický sektor, čínské technologické firmy, společnosti spojené se stavebnictvím, společnosti věnující se využití marihuany a také velmi oblíbené technologické společnosti, mezi které můžeme zařadit například Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet či Facebook. Chcete vědět, jaké jsou naše odhady výsledků, jak reagovaly akciové trhy na výhry demokratů/republikánů v minulosti a jak podle nás mohou události příštích týdnů ovlivnit výše zmíněné společnosti a sektory? Přihlaste se na naši přednášku, kde se budeme tomuto tématu věnovat podrobněji.

Těšíme se na Vás na konferenci MoneyExpo Online 2020

Jaroslav Brychta a Tomáš Vranka

 

Newsletter