Americké výnosy rostou rychleji než evropské. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Co se děje s americkou výnosovou křivkou?

Zdroj: Depositphotos

Inverze americké výnosové křivky se prohlubuje a s tím i strach z možné recese největší ekonomiky světa. Jsme vůbec schopni odhadnout její sílu? A co důležitého nás čeká ve zbytku roku?

Inverzní výnosovou křivku vidíme po naprosté většině její délky (více než 70 %). Nejsou to jen nominály 2s10s, tedy rozdíl mezi výnosem dvouletého a desetiletého bondu, ještě více v záporu jsou například forwardy sazby OIS nebo SOFR. Do inverze se dostal i spread 3m10y, tj. rozdíl mezi výnosem tříměsíční poukázky a desetiletého instrumentu přispívající k samotnému utažení kreditních podmínek, či Powellem sledovaný near-term forward spread sledující spread mezi tříměsíční poukázkou a jejím forwardem ode dneška za 18 měsíců.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Býčí zplošťování výnosové křivky reflektující rychlejší pokles delších sazeb je typické pro situaci, kdy trh čeká blížící se vrchol úroků v cyklu a zároveň s tím i budoucí ekonomické zpomalení, to vše doplněné o kvantitativní utahování. Jak moc citelné zpomalení? Těžko říct. Pořád ale platí, že domácnosti i firmy jsou finančně zdravější než například před finanční krizí. To jejich odolnost vůči potenciální recesi, která se patrně stává základním scénářem příštího roku v Evropě i USA, zlepšuje.

Pro Fed každopádně nejde o ideální situaci, jelikož nižší dlouhý konec výnosové křivky přispívá k volnějším podmínkám financování. A to stále není to, co je žádoucí. Pokles dlouhého konce vyvolala především data o inflaci, CPI a poté i PPI, a na to navazující spekulace o úrokové pauze, ba dokonce opět o možném snížení z titulu recese, jež je eurodolarovými futures opět zaceňovváno na konci příštího roku. Do toho je nutné přidat uzavírání bondových shortů na dlouhém konci.

Ve zbytku roku budou klíčová data jak z trhu práce, tak o listopadové inflaci, která bude zveřejněna těsně před zasedáním měnového výboru. Fed bude mít nelehký úkol všechna očekávání zkrotit ve smyslu vyšších sazeb po delší dobu. Zásadním nástrojem proto nebude jen rétorika, ale i prosincová prognóza s důrazem na vrchol sazeb v cyklu, který se v posledních dnech z tržního pohledu opět dostal na hranici 5 %.

Závěr roku bude rozhodně zajímavý. Důležité je, že se s ohledem na fungování amerických trhů (zatím) nic „nerozbilo“.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Zdroj: Fed, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.