Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Co se stalo s budoucností? Tržní výhled na první čtvrtletí

Zdroj: Depositphotos

Společnost Saxo publikovala svůj výhled na 1. čtvrtletí roku 2024 na globálních trzích obsahující kromě tipů, do kterých akcií, finančních instrumentů, měn, komodit a obligací investovat, také řadu úvah o makroekonomických tématech, která mají dopady na investiční portfolia. 

V posledním čtvrtletí loňského roku vyzývala společnost Saxo investory, aby si vytvářeli dlouhé pozice v dluhopisech. Naši stratégové si totiž uvědomují, že se světová ekonomika nedokáže vypořádat s rekordně vysokými reálnými výnosy, protože produktivita ani počet obyvatel nerostou dostatečným tempem. S historicky dlouhým zpožděním za měnovou politikou se vysoké výnosy dluhopisů v roce 2023 konečně začínají projevovat a centrální banky se chystají v roce 2024 snížit základní úrokové sazby, což mění základní dynamiku.

Steen Jakobsen, hlavní investiční analytik, k tomu dodává:

„Kdysi tak zářná budoucnost dnes vypadá pochmurněji než kdy dřív. Objevuje se čím dál víc nedořešených geopolitických konfliktů. Všeobecná touha po politické změně, která je patrná z nástupu krajně levicových i krajně pravicových stran, nevede k uspokojivým výsledkům. Většina politických programů totiž nenabízí nic než dokolečka omílané a různě naředěné verze starších návrhů na změnu. Dokonce i kulturní život je plný repríz a opakování. Z průmyslu, kultury i politiky téměř vymizela produktivita.“

Tipy Saxo pro 1. čtvrtletí jsou následující:

Akcie: Nové extrémy, problémy a příležitosti

Pozitivní očekávání od akciových trhů v Indii, Mexiku, Brazílii a Vietnamu, i od komodit, kybernetické bezpečnosti a obrany. I v roce 2024 totiž bude s neztenčenou silou pokračovat doplňování skladů, přezbrojování a reshoring.

Raději snížit expozice v megakorporacích, protože rozruch kolem AI dohnal koncentraci indexu S&P 500 na trvale neudržitelné historické maximum. Preferujeme akciové indexy se stejnou vahou jednotlivých položek, plus kvalitu a minimální volatilitu.

Opatrní jsme také v případě japonských akcií, kvůli rizikům zhodnocení JPY. Líbí se nám ale britské
a evropské akcie.

Instrumenty s pevným výnosem: Všichni mluví o dluhopisech

Slábnoucí růst, zpomalující inflace a nejisté politické prostředí, to jsou ideální podmínky, v nichž se bude dluhopisům dařit lépe než ostatním aktivům.

Investoři do dluhopisů mají příležitost zajistit si nejvyšší výnosy za více než 10 let. Návratnost cenných papírů s pevným výnosem se jen těžko propadne do minusu.

Ochabující ekonomická aktivita a vysoké sazby představují hrozbu pro korporátní tržby a marže. Proto upřednostňujeme kvalitu a očekáváme, že se spread firemních dluhopisů s nižší bonitou rozumně rozšíří.

FX: Měny s vysokým výnosem začnou ztrácet na přitažlivosti

USD se bude při posílení dál prodávat v rozsahu, který závisí spíš na relativních než na absolutních výsledcích americké ekonomiky. V prostředí medvědího dolaru, závisejícího na výnosech z dluhopisů, mají nejvíc prostoru ke zlepšení JPY a zlato. Pár EUR/USD se může počátkem 1. čtvrtletí dostat až na 1,12.

USD/JPY se bude v 1. čtvrtletí při oživení dál prodávat. ECB i BoE zachovaly jestřábí postoj, a tak si mohou EUR/JPY i GBP/JPY udržet podporu. AUD/JPY a NZD/JPY mohou těžit z odklonu carry obchodování od dolaru.

Oslabení USD a případné první známky čínského zotavení mohou připravit půdu pro posílení asijských měn.

Komodity: Rok kovů

Vzhledem k očekávanému snížení základní úrokové sazby Fedu a poklesu reálných výnosů dojde k obnovení poptávky po drahých kovech. Zlato nejspíš dosáhne nového rekordního maxima, stříbru zase může prospět konference o změně klimatu COP 28 a růst investic do obnovitelných zdrojů.

Platinu čekají další deficity a na trhu budou panovat napjaté podmínky. Nejspíš se znovu zvýší investice ETF, takže by mohl diskont platiny vůči zlatu o 250 klesnout a přiblížit se k pětiletému průměru kolem 750 USD za unci.

Měď je na vzestupu a v roce 2024 lze očekávat deficit nabídky. Stoupají rizika ohledně dodávek a zároveň roste, zejména v Číně, poptávka po kovech potřebných pro zelenou transformaci. Také západní firmy doplňují zásoby. Místo těžebních společností upřednostňujeme podkladové expozice.

Ekonomika: Co se stalo s budoucností?

V ekonomice bude hrát dál značnou roli geopolitika a s postupující fragmentací světa se budou tříštit i finanční trhy. Nespokojenost obyvatel rozvinutého světa povede k vzestupu extrémní levice i extrémní pravice.

V případě klíčových věcí, důležitých pro lidský blahobyt, je produktivita nadále neuspokojivá a sociální sítě mají na lidskou společnost obrovské negativní dopady.

Největší riziko pro ekonomické vyhlídky představuje první polovina roku, zatímco druhá polovina přinese zvýšené politické riziko plynoucí z amerických voleb, které výrazně ovlivní geopolitiku v nadcházejících čtyřech letech.

Vzestup populismu: Krajně pravicové strany ovlivní budoucnost

Kvůli hospodářským důsledkům globalizace a neoliberální politiky se mnozí Evropané cítí nejistí a zranitelní, takže vzniká ideální podhoubí pro populistickou rétoriku.

Populistické strany se staví do role zastánců tradičních hodnot a využívají strachu z imigrace, kulturní změny a eroze národní identity.

Tradiční středové strany jsou obviňovány z toho, že ztratily kontakt s realitou a neřeší obavy běžných občanů, čímž dláždí cestu populistickým partajím coby alternativě bojující proti „establishmentu“.

Investování v Číně: 1. čtvrtletí jako čas ekonomických výzev

Z čajových lístků, jež zbyly po významných politických jednáních v posledním čtvrtletí loňského roku, lze vyčíst, že čínská politika nepovažuje proticyklické iniciativy za příliš naléhavé.

Lakmusovým papírkem, který pomůže určit další směr čínských rozvojových strategií, bude Třetí plénum, které se koná v 1. čtvrtletí roku 2024.

Ve střednědobém horizontu představují úrodnou půdu pro investování do dalšího růstu technologie, rozvinutá výroba, energetika a zelené kovy.

Zdroj: Saxo Bank

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter