Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Co způsobí světu propad hodnoty čínské měny?

Začátek tohoto týdne se nesl ve znamení překvapení. Postarala se o to čínská centrální banka, které náhle oslabila domácí měnu jüan. Nečekaná devalvace po dobu tří po sobě jdoucích dní vedla k tomu, že čínská měna vůči dolaru oslabila o více jak čtyři procenta, čímž se dostala až na svá čtyřletá minima. Co to udělá se světovými trhy a nejen jimi?

Poslední rok, kdy k takovému opatření čínská měnová autorita přistoupila, byl 1994. Tehdy byla Čína osmou světovou ekonomikou. Dnes je však už na druhé příčce, tudíž se náhlá devalvace projevila i v zahraničí, nejvíce pak v Evropě a ve Spojených státech.

V rámci světového dopadu oslabení čínské měny vypíchla agentura Bloomberg několik oblastí, kde se tento krok, či jeho případné další pokračování, projevil, resp. projeví, nejvíce.

Plánované navýšení amerických sazeb

První společnosti, které oslabení jüanu nejvíce pocítily, byly ty, které do Číny importují své zboží. Mezi ně patří například americké automobilky nebo dokonce samotný Apple, pro který je čínský trh stále významným odbytištěm. Pokud by oslabování čínské měny pokračovalo, guvernérka Federálního rezervního systému Janet Yellenová by stála před velkou výzvou.

Díky poměrně pozitivním datům z americké ekonomiky očekává většina investičního publika avizované navýšení úrokových sazeb již během podzimu, přičemž nejvíce se spekuluje už o září. S tímto krokem by okamžitě přišlo posílení dolaru, což by však ještě více poškodilo americké firmy vyvážející do země rudého draka.

Vzhledem k tomu, že většina hlavních světových měn letos vůči dolaru oslabila (viz graf č.1), dá se čekat, že další znehodnocení čínské měny silně ovlivní rozhodnutí měnového výboru Fedu ohledně úrokové „normalizace“.

RIP carry trade

Pokud by došlo na další oslabení jüanu, carry trade, jakožto strategie půjčit si za nízký úrok, investovat za vyšší a využití tak úrokové marže, by pravděpodobně odzvonilo. Spekulanti, kteří by si půjčili v USA, zdroje dostali do Číny a poté investovali, by mohli splakat nad výdělkem (viz graf č.2). Znehodnocení čínské měny by jim výnos z úrokové marže značně osekalo.

Pád cen výrobců a hrozba deflace

Dle posledních dat se ceny čínských výrobců vinou nedostatečné poptávky dostaly své šestileté dno (viz graf č.3). Pokud k tomu přidáme znehodnocený jüan, máme tu expanzi čínského exportu, jehož konkurenceschopnost je ještě více umocněna nízkými náklady výrobních materiálů. Ve výsledku tak může dojít k rozpoutání obavy z celosvětové deflace.

Pád cen komodit

Globální ceny komodit, ve většině případů stále denominované v dolarech, si v době oslabení jüanu prošly poklesem (viz graf č.4). Čínská ekonomika byla vždy místem s jednou z největších poptávek po výrobních surovinách. Znehodnocená domácí měna však importérům, jako je například Austrálie, Brazílie nebo Čile, zvýšila náklady, a tudíž se zpomalila i poptávku po tomto v dolarech denominovaném zboží.

Luxusní zboží

Oslabený jüan taktéž zdraží dovážené luxusní zboží. Čínským spotřebitelům se tak zvednou ceny importovaných německých aut, švýcarských hodinek či francouzských kabelek. Nejlépe patrné je vliv opatření čínské centrální banky na akciích společnosti LVMH, která obchoduje s luxusním zbožím. Během jednoho dne tento titul odepsal bezmála 8 % (viz graf č.5).

A co na to Čínská lidová banka?

Dle informací serveru CNBC uvedlo vedení čínské centrální banky, že „neexistuje žádný základ pro pokračující oslabení čínské měny.“ Naopak by mělo dojít na její stabilizaci, přičemž nebyl vyvrácen ani scénář možného posílení.

Banka tak reagovala na spekulace ohledně oslabení jüanu až o 10 %, které mělo přijít na podnět nejmenovaných členů čínské vlády. Stejně tak své vyjádření pojala jako obranu proti nařčení ze zahájení měnové války, které má hrát do karet čínským exportérům na úkor všem ostatním.

 

Newsletter