Čtyři grafy, které odhalují tikající bombu ve finančním systému

Americké akciové trhy, a nejen ony, zažívají od vzpamatování se z Velké finanční krize nevídanou rally. Jak informoval Business Insider, globální tržní kapitalizace prekročila na začátku prosince 80 bilionů dolarů, což je ještě o zhruba 20 bilionů více, než tomu bylo v roce 2008, tedy těsně předtím, než začaly světové akciové burzy jedna po druhé padat.

A zatímco jedni se radují z vysokých zisků, ti druzí předpovídají globálnímu finančnímu systému další fenomenální krach i spolu se svým příznačným dominovým efektem. Jedním z nich je i John Mauldin ze serveru Mauldin Economics, který ve svém článku shromáždil několik grafů, které by měly dělat vrásky každému investorovi, bankéři či burzovnímu makléři.

Ekonomika žije na dluh více než kdykoli předtím

Specifikem dnešního finančního systému je to, že dokáže vytvořit tolik peněz, kolik si lidé budou přát. Stinnou stránkou je ovšem to, že spolu s penězi zároveň vznikají dluhy. A ruku v ruce s rapidním růstem množství peněz rostl za poslední dekádu také globální úvěrový trh. V USA již dosahuje zhruba 350 % v poměru k HDP.

Dluh větší než světová ekonomika, a to hned třikrát

Nikdo nechce hotovost

Když rostou trhy takřka všech aktiv, nikdo nechce držet hotovost, aby se tak připravil o pohádkové výnosy. Jak však ukazují historická data, poměr držené hotovosti v aktivech investorů dosahuje nejnižších hodnot nejen v dobách nevídaného boomu, ale i těsně před finančním krachem, což je dost často to stejné období. A pokud se podíváme například na klienty Merrill Lynch, nyní je tento poměr nejnižší od roku 2007.

Akcie a kvantitativní uvolňování

Spanilá jízda amerických akciových trhů je již dlouho obdivována, nicméně jejich trajektorie nápadně připomíná vývoj bilance amerického Federálního rezervního systému. Na grafu můžete vidět porovnání s indexem S&P 500. Co se však bude dít, když Fed začne svou bilanci ještě radikálněji osekávat?

Jak „přečíst“ fenomén kvantitativního uvolňování

High Yield bondy ztrácejí výnosy

V období nízkých úrokových sazeb se musí investoři, kteří hledají vysoké výnosy, orientovat na stále rizikovější aktiva. Na atraktivitě tak v poslední době nabyly „HY“ dluhopisy (high-yield bonds), které tradičně nabízely vysoké výnosy, avšak za cenu vyššího rizika nesplácení. S tím, jak se ovšem nafukuje bublina i na těchto trzích, postupně klesají výnosy a platí tedy již jen to druhé. A jak píše Mauldin, právě HY dluhopisy by mohly být ohniskem další finanční krize. Jakmile přijde první vlna defaultů, budou to právě ta nejrizikovější aktiva, kterých se všichni budou chtít zbavit, a jejich ceny tak budou plošně padat.

Americká neviditelná krize. S čím si ekonomové neví rady?

Newsletter