Čtyři pilíře pražské burzy: ČEZ, Komerční banka, Erste a Moneta – průvodce pro investory

Zdroj: BCPP

Pražská burza cenných papírů (BCPP) představuje obzvláště pro tuzemské investory atraktivní platformu s bohatou historií a širokou nabídkou investičních nástrojů. Zvláště pro dividendové investory je BCPP lákavá díky silné tradici vyplácení dividend u mnoha společností. Společnost XTB na toto téma nově zpracovala aktuální analytický report zvaný Hlavní tituly Pražské burzy. V tomto článku přinášíme krátké shrnutí klíčových bodů.

Rok 2023 – dividendové žně s bankovním sektorem v čele

Minulý rok byl pro dividendové investory na pražské burze mimořádně úspěšný. Celková výše dividend vyplacených společnostmi v indexu PX dosáhla rekordní úrovně 140 miliard korun. Za tento výjimečný výsledek vděčíme především bankovnímu sektoru, který v reakci na růst úrokových sazeb vykázal rekordní zisky.

ČEZ: Zklamání roku 2023

Zatímco bankovní sektor zářil, energetický gigant ČEZ zažil zklamání. Ačkoliv společnost vykázala za rok 2023 solidní zisk, negativně ji ovlivnily zásahy státu v podobě mimořádných daní a odvodů. Tyto intervence vedly k poklesu dividendového výnosu a celkovému zklamání investorů.

Kombinace dividendových titulů s růstovými akciemi může být odpovědí

I přes výše uvedené je ČEZ stále důležitou součástí portfolia mnoha investorů. Důvodem je jeho stabilní dividendová politika a dominantní postavení na energetickém trhu. Pro dosažení optimálního rozložení rizika a diverzifikace portfolia je vhodné kombinovat dividendové tituly s růstovými akciemi.

Pokud vás téma pražské burzy zajímá, více detailních informací naleznete přímo v analytickém reportu a také v průvodním videu na YouTube kanálu XTB.

Pro koho je report vhodný?

Tento e-book je určen pro všechny investory, kteří se zajímají o investování na pražské burze, ať už se jedná o zkušené profesionály, nebo o začátečníky. Nabízí podrobný rozbor 4 hlavních titulů indexu PX a shrnuje jejich aktuální situaci. Zároveň obsahuje odkazy na videa s detailnější analýzou a tipy pro investory.

Obsah e-booku:

 • Rozbor nejdůležitějších firem na PX: historie, business model, aktuální situace, dividendová politika, výhled do budoucna.
  • ČEZ
  • Komerční banka
  • Erste
  • Moneta
 • Tipy pro investory: Jak vybírat dividendové akcie, jak diverzifikovat portfolio, jak sledovat vývoj trhu

Závěr

Pražská burza nabízí investorům širokou škálu investičních možností. Čtyři hlavní tituly indexu PX – ČEZ, Komerční banka, Erste a Moneta – představují stabilní a dividendově atraktivní akcie, které by měly být součástí portfolia každého investora.

Stáhněte si e-book a začněte investovat na pražské burze s rozvahou!

Další informace

 • Ebook zdarma zde
 • Doprovodné video zde

Zdroj: XTB, BCPP

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter