Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Další recesi v USA způsobí spotřebitelský dluh. Již v roce 2019

Trhy všemožných aktiv v poslední době lámou rekordy. Mnoho analytiků tak upozorňuje na nafukující se bubliny, které musí dříve nebo později prasknout. Nejde však jen o nadhodnocené akciové trhy; ve Spojených státech se nafukuje bublina i na trhu automobilů, ale třeba i na trhu se vzděláním. A právě ty by měly být klíčové pro další americkou recesi, která podle předpovědi společnosti KKR & Co potká USA v roce 2019.

Není sporu o tom, že co se týče ekonomického cyklu, nyní se americká ekonomika nachází ve fázi expanze. Podle nejnovější zprávy společnosti KKR, kterou citoval server Zero Hedge, trvá typická expanze americké ekonomiky 37 měsíců. Jak ukazuje levá tabulka, toto číslo je odvozeno z historických údajů o vývoji největší ekonomiky světa. A v jaké části této expanze se USA nachází nyní? 

Současná fáze expanze trvá již 96 měsíců, což z ní činí třetí nejdelší v historii USA. Jak ukazuje pravá tabulka, kumulativní výnosy měřené indexem S&P 500 překročily za posledních osm let ty, které předcházely Velké depresi, krachu v roce 1987 i prasknutí dot-com bubliny.

Současný cyklus se ovšem zdá být delší, než je typické. Podle KKR za tím stojí několik faktorů: po finanční krizi z let 2008 až 2009, která byla prudkou ránou, potřebovala ekonomika delší čas na zotavení (1), světová ekonomika v současnosti posunuje svůj charakter od výroby ke službám (2), expanzivní měnová politika centrálních bank dále podporuje prodlužování expanze (3).

USA a Velká hospodářská krize vol. II

Podle KKR však expanze nebude trvat věčně. Skončí v roce 2019, na což už nyní poukazuje řada trendů. Prvním z nich je stále vzrůstající obliba pasivních fondů a naopak úpadek těch aktivních. Do pasivních fondů investoři od roku 2009 vložili aktiva v hodnotě 1,8 bilionu dolarů, přičemž z aktivních jich 600 milionů odčerpali. I tento stav lze do jisté míry nazvat bublinou; investoři spoléhají na to, že tyto fondy jim samy o sobě poskytují značnou míru diverzifikace, jelikož investují do akcií různých firem. Jak však poznamenává KKR, zapomínají na to, že ceny titulů jsou často velmi silně korelované.

Dalším problémem – typickým pro americkou ekonomiku – je eskalující spotřebitelský úvěr. V současné době se nejvíce hovoří o dynamicky rostoucím objemu studentských půjček, který naznačuje nafukující se bublinu na trhu se vzděláním. V mnohem menší míře pak v posledních letech rostl objem úvěrů na automobily. Spotřebitelskými půjčkami se zadlužují zejména mladí lidé; občané do 35 let drží 35 procent spotřebitelského dluhu (nezahrnuje hypotéky).

Yellenová: Další finanční krize je v „naší době“ nepravděpodobná

Právě trh s automobily však v současnosti naznačuje, že zlaté časy už jsou u konce. Jejich prodeje ze od začátku roku hroutí, to samé se děje i s výstavbou rodinných domů. 

Finanční krize na příjezdové cestě? Už i Wall Street si jí všimla

KKR tak uzavírá, že příchod nové americké recese můžeme očekávat do dvou let. Jejím motorem by měl být zejména neudržitelný spotřebitelský dluh: „Výdaje domácností se nadále zvyšují rychleji než jejich celkové příjmy, což je rostoucí problém pro velký segment trhu v USA… Kromě toho se dluhové zatížení v oblastech, jako jsou studentské půjčky a půjčky na automobily, dostalo na takovou úroveň, kterou již považujeme za znepokojující,“ citoval server Zero Hedge zprávu KKR.

Jak vznikají krize? Stačí mít příběh, tvrdí nobelista

Newsletter