Data srazila korunu, Fed zase dolar. Vyšší úroky v nedohlednu?

Začátek tohoto týdne odstartovala koruna poměrně klidně. Ze zahajovací úrovně 27,15 koruny za euro se sílící česká měna dostala až pod 27,08 EURCZK. Klidné obchodování neovlivnila ani informace o bilanci zahraničního obchodu za srpen, která skončila v deficitu o velikosti zhruba 0,1 miliardy korun. I přes meziročně horší výsledek zaviněný především strojním průmyslem si česká měna udržela stabilní pozici kolem 27,10 koruny za euro.

Ve středu pak byla zveřejněna silná trojice domácích dat. Šlo o tuzemský maloobchod, který za srpen vzrostl o pouze 4,4 % při očekávání na 7,5 %, dále pak průmyslovou výrobu, jež v témže měsíci stoupla o 6,3 % při konsensu na 9,1 %. Datově bohatý den pak uzavřela ČNB zveřejněním stavu měnových operací na devizovém trhu. Ke konci září vzrostly devizy oproti srpnovým 1,79 miliardám eur na 56,46 miliard. Zvýšení se pak týkalo i korunových a dolarových rezerv. Koruna tak v návaznosti na horší data skokově oslabila, a to až na 27,13 EURCZK.

Devizové rezervy ČNB v září vzrostly o 1,79 miliardy eur

V závěru týdne byla zveřejněna nezaměstnanost, která překvapivě klesla ze srpnových 6,2 % na 6 %. I přes lepší než očekávaný výsledek se koruna udržela v rozmezí 27,12-13 EURCZK, na což neměl vliv ani projev guvernéra ČNB Miroslava Singera. Pátek pak patřil tuzemským spotřebitelským cenám, jejichž růst meziročně zrychlil na 0,4 %.  V návaznosti na to, se česká měna ustálila v rozmezí 27,11-12 EURCZK, kde se udržela i po dnešním komentáři guvernéra centrální banky k inflaci. Z něj vyplynulo, že se česká ekonomika stále nachází výrazně pod 2% cílem. K tomu by se měla cenová hladina přiblížit až v roce 2017.

Americký dolar zahájil týden oslabením na 1,1295 dolaru za euro. Po horších datech jak z německé, tak z celé evropské ekonomiky, kde indexy nákupních manažerů obou regionů skončily pod očekáváním, dolar lehce posílil na 1,118 EURUSD, přičemž úroveň neovlivnil ani horší výsledek amerického indexu nákupních manažerů.

Poté ale přišel projev exguvernéra Fedu, Bena Bernankeho, který jasně uvedl, že nevidí žádný důvod pro vyšší sazby. Na lehké oslabení dolaru zapůsobilo i zhoršení obchodní bilance USA, která za srpen skončila v deficitu 48,33 miliardy dolarů. Ztráta však byla umazána ve středu, kdy špatná data německé průmyslové výroby pomohla dolaru až na 1,125 EURCZK.

Klíčovým dnem pak byl čtvrtek, kdy Fed zveřejnil záznam z posledního zasedání měnového výboru. Ukázalo se, že centrální banka v září jen těsně neschválila navýšení sazeb. Hlavní brzdou bylo vyčkávání na vyhodnocení dopadů zpomalení globální ekonomiky. Dolar na to okamžitě reagoval oslabením přes úroveň 1,1300 EURUSD, kde se udržel i během pátečního obchodování.

Stávající sentiment se tak drží ve znamení proti sobě jdoucím tlakům v podobě spekulace o zvýšení objemu nakupovaných aktiv v rámci evropského QE, kterou podporují trvale horší data, a nejistotě ohledně navýšení, resp. oddálení navýšení amerických sazeb.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V úterý budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za srpen. Ve středu vydá ČSÚ údaje odhadů sklizní za září tohoto roku. Ve středu ČNB vydá základní měsíční údaje měnové báze za září. Ve čtvrtek bude pravidelné jednání Bankovní rady ČNB.

V pátek bude zveřejněn index cen výrobců za září, očekáváme meziměsíční pokles o 0,6 %, meziročně pokles o 4,1 %. V pátek budou také vydány indexy cen vývozu a dovozu za srpen.

Německo

V úterý budou zveřejněny údaje inflace za září. Podobně v úterý budou zveřejněny ZEW indexy ekonomického sentimentu a současné situace ekonomické na říjen. V pátek budou zveřejněny údaje maloobchodu za září.

Eurozóna

V úterý budou zveřejněny ZEW indexy ekonomického sentimentu a současné ekonomické situace na říjen. Ve středu budou zveřejněna data průmyslové produkce za srpen. V pátek budou zveřejněna data inflace za září. Nakonec v pátek budou zveřejněny údaje zahraničního obchodu za srpen.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněno předběžné plnění státního rozpočtu za září. Ve středu budou zveřejněny údaje maloobchodu za září, trh očekává meziměsíční růst o 0,2 %, bez započtení aut pokles o 0,1 %. Podobně bude ve středu zveřejněn cenový index výrobců za září. Nakonec ve středu budou zveřejněny také údaje obchodních zásob za srpen.

Ve čtvrtek budou zveřejněna inflace za září, trh očekává meziroční i meziměsíční pokles o 0,2 %. V pátek budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za září, trh očekává meziměsíční pokles o 0,3 %. Nakonec v pátek budou zveřejněny údaje o využití výrobních kapacit za září.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter