Delta zkazila cestovnímu ruchu velký comeback

Zdroj: Depositphotos

Náš koš cestovního ruchu si oproti loňskému očekávání vede hůř než globální akciové trhy. Navzdory tomu, že v rozvinutém světě došlo k masivnímu nasazení vakcín, varianta COVID-19 s označením delta způsobila značný útlum cestování. Výnosy tohoto koše se za posledních 12 měsíců propadly o 46 % a nejistota ohledně poptávky bude v cestovním ruchu panovat i po značnou část roku 2022. Celkově ponuré atmosféře odvětví se ale vzpírá platforma Airbnb, která hlásí pozitivní růst. Vydělává totiž na tom, že lidé oproti hotelům a letoviskům upřednostňují ubytování v soukromí.

Koš cestovního ruchu byl extrémně citlivý na ohlášení funkční vakcíny počátkem loňského listopadu a následující posílení hodnotových, ale i jiných upozaděných akcií, a od října 2020 do února 2021 posílil o 63 %. Letošní rok měl přinést firmám podnikajícím v cestovním ruchu velký comeback spojený s tím, jak budou vakcíny pomáhat k rychlejšímu celosvětovému zotavení z pandemie. K tomu ale nakonec nedošlo. Svět postupně zjišťoval, že COVID-19 mutuje a vznikají nakažlivější varianty, jako například delta, která byla poprvé zaznamenaná v Indii. Akciové trhy obecně dosáhly nového absolutního maxima, zatímco náš koš cestovního ruchu se od února do července propadl o 11 % a v srpnu zatím o dalších 0,8 %. Varianta delta totiž přinesla nová omezení pohybu v mnoha zemích světa.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Z níže uvedeného grafu je patrné, že výnosy na kilometr byly ještě v červnu pro evropské aerolinky o 83 % nižší než ve stejném měsíci roku 2019. Dálková přeprava je na tom dál bídně a odraz ode dna se kvůli variantě delta znovu odkládá. Ve Spojených státech pořád platí přísná omezení týkající se pasažérů přilétajících z Evropy. A aby toho nebylo málo, podle některých odborníků nemusíme kolektivní imunity pomocí očkování vůbec dosáhnout, protože nové varianty viru jsou mnohem nakažlivější, takže se pandemie protáhne až do roku 2022. To se kvůli problémům v dodavatelských řetězcích neodrazí jen na cestovním ruchu, ale i na zbožní ekonomice.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Airbnb je vůči cestovním omezením evidentně odolnější

Ani v našem koši si ale nejsou všichni rovni. Ve čtvrtek večer po uzavření obchodování na amerických trzích oznámila své příjmy za 2. čtvrtletí společnost Airbnb, která se může pochlubit výrazným oživením podnikání.

Navzdory tomu, že různé nové varianty COVID-19, jako je například delta, přispívají k nejistotě ohledně cestování v mnoha zemích, je společnost Airbnb evidentně znovu na vzestupu. Hrubé zakázky Airbnb činily ve druhém kvartále 13,4 miliardy dolarů oproti 11,2 miliardy dolarů a EBITDA 217 milionů oproti cca 50,4 milionu dolarů z příjmů ve výši 1,34 miliardy. Airbnb je tedy znovu na úrovni příjmů, kde může ve velkém využít úspory z rozsahu. Ve 3. čtvrtletí očekává firma výnosy vysoko nad úrovní 3. čtvrtletí roku 2019, a půjde tedy o rekordní kvartál. A i když může mít Airbnb krátkodobě problémy se zviditelněním, evidentně už je z krize venku. Ve svém prohlášení firma uvedla: „Za posledních několik týdnů jsme zažili jak zatím nejúspěšnější noc ve Spojených státech, tak i globálně nejúspěšnější noc od počátku pandemie, kdy v ubytovacích zařízeních nabízených společností Airbnb přenocovaly přes 4 miliony hostů.“ Navzdory výraznému comebacku však Airbnb uznává, že jsou krátkodobé výhledy nejisté, protože se na jejích hrubých zakázkách jistě podepíše právě varianta delta. I to stačilo, aby investoři poslali v prodlouženém obchodování akcie o 4 % níž.

Zdá se, že společnost Airbnb vydělala na globálním trendu, kdy si lidé sice chtějí užít dovolenou, ale jsou omezeni na krátké dojezdové vzdálenosti. Navíc si asi mnozí lidé ubytování v soukromých domech a bytech spojují s menším rizikem nákazy než hotely a letoviska, zvlášť pokud se díky tomu vyhnou letištím a jiným frekventovaným dopravním uzlům.

Jak je vidět z níže uvedeného přehledu, je Airbnb jedinou firmou z našeho koše 40 firem z oblasti cestovního ruchu, která za posledních 12 měsíců vykázala růst výnosů. V současnosti je medián růstu výnosů -46 %, ale prodejní analytici navzdory nízké aktivitě neztrácejí optimismus a očekávají mediánový růst 20 %. Díky výraznému zotavení se akcie Airbnb obchodují s vysokým forwardovým ohodnocením s multiplikátorem EV/EBITDA 50,1x, což je trojnásobek globálních akciových trhů. Celkově má náš koš cestovního ruchu v porovnání s globálními akciovými trhy hodnotu o 7 % nižší, což je vzhledem k nejistotě, jíž odvětví čelí, nejspíš fér a možná dokonce trochu nadhodnocené.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter