Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Demokratizace českého investičního prostředí pokračuje

Zdroj: Depositphotos

Popularita pasivního investování ve formě takzvaných ETF fondů nebo frakčních akcií roste. Tyto nástroje se v době inflace stávají cestou, jak se postarat o naspořené peníze, a díky své jednoduchosti otevírají dveře do světa investic širší veřejnosti. Průměrný český investor, který se rozhodne pro frakční akcie, je 34letý muž, který používá své mobilní zařízení ke každodennímu investování. Nejjednodušší formou pasivního investování je investování do takzvaných ETF fondů, které kopírují cenu určitého aktiva. Snížením hodnoty minimální transakce u ETF na 1 euro pomohlo XTB svět investic ještě více demokratizovat.

Globální fintechová společnost XTB nabízející online platformu pro investování a mobilní aplikaci snížila minimální hodnotu transakce u ETF na 1 euro. „Investice chceme lidem ještě více zpřístupnit. Minimální hodnotu transakce u ETF snižujeme proto, abychom pohřbili mýtus, že k investování je potřeba nashromáždit určitý kapitál. U XTB se nyní dá začít s pouhým eurem. Vstupní bariéra je pryč,“ uvedl Vladimír Holovka, obchodní ředitel XTB.

XTB také rozšířilo nabídku frakčních akcií, kterou na český trh uvedlo v dubnu. Nyní si mohou investoři v Česku při sestavování svého portfolia vybírat ze 1 812 akcií a 253 ETF. „Ve frakčních akciích vidíme rostoucí potenciál, protože naši klienti s tímto nástrojem začínají svou investiční cestu a postupně budují své portfolio. Myšlenka nákupu akcií a ETF ve zlomcích je atraktivní zejména pro mladší lidi, kteří hledají způsob, jak si vybudovat diverzifikované portfolio, aniž by investovali příliš mnoho najednou,“ dodal Vladimír Holovka.

Kdo v Česku investuje do frakčních akcií?

Průměrný věk investora je 34 let a patří tedy do kategorie nejmladších investorů. Pouze 6 procent klientů jsou v tomto případě ženy investorky, což kopíruje genderové rozdělení u investorů do běžných akcií. Mobilní aplikaci pro správu Frakčních akcií používá 78 procent klientů, což je nejvíce ze všech tříd aktiv u XTB. Průměrná nominální hodnota portfolia těchto akcií je 51,4 euro. Nejoblíbenějšími akciemi mezi investory jsou Tesla, Apple, Microsoft a Disney. Celkem 57 procent nových investorů začíná s Frakčními akciemi a poté do svých investičních portfolií přidává i další třídy aktiv, 81 procent investorů pak má ve svém portfoliu také reálné akcie.

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

Zdroj: XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter