Dluhopisy v portfoliu dávají smysl. Obzvlášť v době nejistoty a vysokých sazeb

Zdroj: Depositphotos

Global macro trading je investiční styl postavený na fundamentální analýze globálního makroekonomického vývoje. Oproti období po velké finanční krizi získal tento přístup zcela jiný rozměr. Vysoká inflace a na ni navazující rychle a výrazně rostoucí sazby se na trzích citelně podepsaly. Aktuálně se již nacházíme v jiné fázi cyklu. Je třeba počítat s tím, že právě teď dochází na pomyslné lámání investičního chleba. Jak se této situaci přizpůsobit? A které instrumenty se doslova „znovuzrodily“? To a mnohem více probral v rámci webináře služby XTB analytik finančních a komoditních trhů skupiny Roklen Dušan Vaškovic spolu s FX analytikem a šéfredaktorem Roklen24 Janem Berkou.

Webinář začíná krátkým shrnutím pohybu koruny, na který došlo po srpnovém rozhodnutí České národní banky. Následně debatující rozebírají hlavní rysy global macro tradingu. Nejvíce času patří debatě o současné makroekonomické situaci. Zda je všechno opravdu tak růžové, jak to vypadá, nebo někde číhají zapomenutí kostlivci. Důraz je kladen na roli dluhopisového trhu, na jeho schopnost nastínit budoucí výhled a na roli bondů v investičním portfoliu. Všichni se shodují na důležitosti amerického kapitálového trhu a na tom, že dolar ještě neřekl poslední slovo. Velká debata se nesla i o Japonsku a o tom, proč by právě tato ekonomika a její měnová politika mohla potvrdit „nový“ ekonomický režim, který některé investiční generace nikdy nezažily.

Dušan Vaškovic: Část své kariéry prožil na finančních trzích, část na trzích s energiemi, zejména s elektřinou a plynem. Jeho poslední působení bylo jako CEO Energie č.s., dodavatele energií založeného Českou spořitelnou a posléze prodaného skupině Bohemia Energy. V současné době působí ve finanční skupině Roklen.

Jan Berka: Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na hospodářskou politiku, finanční trhy a bankovnictví. Ve finanční skupině Roklen začal pracovat v roce 2014 jako editor. Postupně se vypracoval na pozici hlavního editora a analytika devizových trhů. Aktuálně je šéfredaktorem finančního portálu Roklen24 a hlavním FX analytikem. Externě přednášel na vysoké škole CEVRO Institut, aktuálně působí na Metropolitní univerzitě Praha.

Zdroj: Roklen, XTB, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter