Dnešní hackeři už nepotřebují být chytří, pomůže jim AI

Pavel Rivola, zdroj: Pavel Rivola

Umělá inteligence zásadním způsobem proměnila prostředí v kyberprostoru. Hacking se díky tomu stal jednodušší a mnohem efektivnější. Tato technologie vede k rostoucímu počtu útoků, za kterými už ani nemusejí být sofistikované týmy. AI pomáhá útočníkům vykrýt jejich technické mezery.

Na takový vývoj samozřejmě musejí reagovat i obránci systémů. Pavel Rivola, ředitel Bezpečnosti ve společnosti CETIN, nám ve videorozhovoru (5:07, s titulky) na Týdnu inovací vysvětlil, jak moc se zvýšil počet útoků. IT sektor se navíc potýká s nedostatkem odborníků. Málokdo vydrží soustavný tlak a permanentní hledání děr v systému 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Na nepřiznivý vývoj už reagují i nadnárodní instituce. Evropská unie přijala směrnici NIS2, kterou mají členské státy povinnost implementovat do 17. října 2024. Tato legislativa si klade za cíl mimo jiné zvýšit míru bezpečnosti v kyberprostoru, některým firmám ale přinese nové povinnosti.

Jaké požadavky nová legislativa přinese? Které země se nejvíce angažují v hackingu? A co vlastně dělá takzvaný etický hacker? Podívejte se na video s Pavlem Rivolou (05:08, s titulky).

Newsletter