Dočkali jsme se. Bitcoinové ETF je nyní dostupné i pro české investory!

Zdroj: Depositphotos

Bitcoin je jedním z nejvýkonnějších aktiv posledních let. Z lokálních cenových minim kolem 16 000 USD, kterých bitcoin dosáhl koncem roku 2022, vzrostl k dnešnímu dni o více než 200 % a v současné době se obchoduje za přibližně 52 000 USD. Bitcoinu pomáhá vyhlídka na snížení úrokových sazeb v USA a také schválení několika amerických ETF, které proběhlo v nedávné době. V Evropě jsme si museli na širší zavedení takovýchto cenných papírů počkat o trochu déle, nicméně v pondělí 19. 2. bylo hned několik těchto produktů přidáno do nabídky XTB. Investování do BTC tak nebylo pro investory nikdy jednodušší!

Až donedávna bylo jediným praktickým způsobem, jak investovat do bitcoinu v Evropě, koupit si tuto kryptoměnu přímo. To má své výhody, ale také nevýhody. Ačkoliv BTC puristé poví, že toto je jediný správný přístup, takový nákup stále není pro běžného člověka uživatelsky přívětivý. Především aspekt kompletní zodpovědnosti za své kryptoměny může být pro některé velmi stresující záležitostí. Na druhé straně držení BTC přímo na krypto burzách se mnohým taktéž nevyplatilo, jelikož v posledních letech jsme viděli pád hned několika takových společností, včetně FTX, což byla svého času druhá největší krypto burza světa.

Není tedy divu, že v průběhu let investoři i společnosti hledali různé další možnosti, které by nákup zjednodušily. Jednalo se o alternativy typu nákupu akcií kryptoměnových společností, případně krátkodobé obchodování kryptoměnových derivátů. Tyto náhrady nicméně vždy měly nějaká svá omezení. Čím se tedy bitcoinové ETF (přesněji řečeno ETN) tolik liší od předchozích produktů?

Především tím, že tyto ETF velmi přesně kopírují cenu Bitcoinu. Když se podíváme na výkonnost BTC jako takového (bílá barva na grafu níže) a porovnáme ji s výkonností daných ETF dostupných v nabídce XTB (modrá a oranžová barva), zjistíme, že ceny podkladového aktiva ETF se navzájem poměrně přesně kopírují.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Tyto produkty jsou navíc bez pákového efektu a obchodují se v Evropě se všemi zárukami, které jsou s cennými papíry spojeny. Včetně bezpečného uložení u depozitáře i tříletého časového testu.

Danou výkonnost můžeme stejně tak porovnat i přímo v platformě xStation, kde také vidíme, že se grafy překrývají, což znamená, že ETF velmi přesně kopírují cenu Bitcoinu.

Zdroj: xStation
Zdroj: xStation

Pokud tedy chcete mít ve svém portfoliu expozici vůči největší kryptoměně, ale zároveň nechcete podstupovat rizika spojená s nákupem kryptoměn jako takových, může vám jako alternativa posloužit ETF. Ve srovnání s kryptoměnami, které se obchodují v podstatě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, se však musíte připravit na to, že ETF se obchodují pouze 5 dní v týdnu během dne.

V případě, že přemýšlíte o zařazení BTC do svého portfolia, tyto kryptomněnové ETF naleznete v aplikaci XTB pod tickery BTCE.DE a VBTC.DE. Obě také můžete přidat do svých Investičních plánů.

Zdroj: Bloomberg, XTB, xStation

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter