Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Dočkáme se nafty pod 30 Kč? A kdy dojde ke zdražení?

Zdroj: Depositphotos

Pohonné hmoty pokračovaly v minulých dnech v dalším zlevňování, opět však výrazněji padaly ceny nafty. Její průměrná cena se tak již dostala pod hranici 32 Kč za litr. V posledních 7 dnech zlevnila o 71 haléřů na 31,88 Kč. Výrazně zlevnil také benzín, jehož průměrná cena se dostala již pod 37 Kč za litr. Aktuálně tak litr v průměru stojí 36,94 Kč, což je o 35 haléřů méně než před 7 dny.

Pohonné hmoty zlevňují díky několika faktorům. Tím hlavním je pád cen na mezinárodní burze v Rotterdamu. Opět také posílila česká koruna, která nabrala druhý dech po zasedání ČNB minulý týden. Výrazně také díky opětovným obavám o bankovní systém v USA padaly ceny ropy. Jak ropa WTI, tak i brent udělala minulý týden nová roční minima.

Zmíněné faktory přetrvávají na trhu i nadále, v dalších dnech bychom se tak měli dočkat opět zlevňování cen jak u nafty, tak i benzínu. Výraznější pád cen očekáváme opět u nafty, její zásoby jsou v Evropě vysoké a padá také poptávka po naftě na topné účely. Vzhledem k tomu by tak do léta mohla průměrná cena za litr nafty spadnout dokonce i pod hranici 30 Kč. Tak levná byla nafta naposledy v květnu 2021. Od července však očekáváme opětovný růst cen nafty o zvýšenou spotřební daň. Ta by spolu s DPH pak měla v průměru zdražit litr nafty o cca 1,80 Kč. Na většině čerpacích stanic pak bude zdražení takřka okamžité na rozdíl od minulého roku, kdy se zlevňovalo. Tehdy mohly čerpací stanice s opožděním reagovat na konkurenci.

Aktuální situace vybízí k obchodování ropy, u nás to lze bez poplatků. Více se dozvíte ZDE.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Pozitivní vývoj na trhu pohonných hmot odráží pád cen ropy, který “vyvrcholil” v minulém týdnu. Ihned po dalším zvýšení úrokových sazeb v USA ohlásila problémy další banka PacWest BanCorp, která potřebuje nutně nový kapitál. Další otřesy bankovního systému a vyšší úrokové sazby zvyšují pravděpodobnost recese v USA. Poptávka po ropě by tak mohla být výrazně omezena a cena ropy tak spadla až na roční minimum. Zásoby pohonných hmot v USA navíc minulý týden překvapivě narostly, zatímco trh očekávál jejich pokles.

Překvapivě se snížila i průmyslová aktivita v Číně. PMI ve výrobě za duben dosáhlo jen na 49,2, což byl výrazný propad ve srovnání s březnovými 51,9. Ani čínská výroba a potažmo poptávka tak nemusí být letos tak slavné, jak se očekávalo. Ceny ropy však ke konci týdne vzkřísil alespoň velmi silný trh práce v USA, který případnou recesi oddaluje. V Kanadě navíc panují široké požáry, které snížily tamní produkci ropy o 2 %. Celkově je však nyní trh s ropou pod tlakem a další krachy bank v USA by mohly na ropě WTI i brent vytvořit nová roční minima.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters, TradingView 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter