Dočkáme se nafty pod 30 Kč? A kdy dojde ke zdražení?

Zdroj: Depositphotos

Pohonné hmoty pokračovaly v minulých dnech v dalším zlevňování, opět však výrazněji padaly ceny nafty. Její průměrná cena se tak již dostala pod hranici 32 Kč za litr. V posledních 7 dnech zlevnila o 71 haléřů na 31,88 Kč. Výrazně zlevnil také benzín, jehož průměrná cena se dostala již pod 37 Kč za litr. Aktuálně tak litr v průměru stojí 36,94 Kč, což je o 35 haléřů méně než před 7 dny.

Pohonné hmoty zlevňují díky několika faktorům. Tím hlavním je pád cen na mezinárodní burze v Rotterdamu. Opět také posílila česká koruna, která nabrala druhý dech po zasedání ČNB minulý týden. Výrazně také díky opětovným obavám o bankovní systém v USA padaly ceny ropy. Jak ropa WTI, tak i brent udělala minulý týden nová roční minima.

Zmíněné faktory přetrvávají na trhu i nadále, v dalších dnech bychom se tak měli dočkat opět zlevňování cen jak u nafty, tak i benzínu. Výraznější pád cen očekáváme opět u nafty, její zásoby jsou v Evropě vysoké a padá také poptávka po naftě na topné účely. Vzhledem k tomu by tak do léta mohla průměrná cena za litr nafty spadnout dokonce i pod hranici 30 Kč. Tak levná byla nafta naposledy v květnu 2021. Od července však očekáváme opětovný růst cen nafty o zvýšenou spotřební daň. Ta by spolu s DPH pak měla v průměru zdražit litr nafty o cca 1,80 Kč. Na většině čerpacích stanic pak bude zdražení takřka okamžité na rozdíl od minulého roku, kdy se zlevňovalo. Tehdy mohly čerpací stanice s opožděním reagovat na konkurenci.

Aktuální situace vybízí k obchodování ropy, u nás to lze bez poplatků. Více se dozvíte ZDE.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Pozitivní vývoj na trhu pohonných hmot odráží pád cen ropy, který “vyvrcholil” v minulém týdnu. Ihned po dalším zvýšení úrokových sazeb v USA ohlásila problémy další banka PacWest BanCorp, která potřebuje nutně nový kapitál. Další otřesy bankovního systému a vyšší úrokové sazby zvyšují pravděpodobnost recese v USA. Poptávka po ropě by tak mohla být výrazně omezena a cena ropy tak spadla až na roční minimum. Zásoby pohonných hmot v USA navíc minulý týden překvapivě narostly, zatímco trh očekávál jejich pokles.

Překvapivě se snížila i průmyslová aktivita v Číně. PMI ve výrobě za duben dosáhlo jen na 49,2, což byl výrazný propad ve srovnání s březnovými 51,9. Ani čínská výroba a potažmo poptávka tak nemusí být letos tak slavné, jak se očekávalo. Ceny ropy však ke konci týdne vzkřísil alespoň velmi silný trh práce v USA, který případnou recesi oddaluje. V Kanadě navíc panují široké požáry, které snížily tamní produkci ropy o 2 %. Celkově je však nyní trh s ropou pod tlakem a další krachy bank v USA by mohly na ropě WTI i brent vytvořit nová roční minima.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters, TradingView 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter