Dolar se přiblížil 1,1450 k euru, minimu za čtyři měsíce

Slabost amerického dolaru se promítá do kurzu koruny. Ta se vůči americké měně dnes dostala pod hranici 24,00 až pod 23,98 USDCZK. Po velkou část dnešního dne tak koruna obchodovala k dolaru na více jak dvou a půl měsíčních maximech. V odpoledních hodinách koruna přeci jen umazává část svých zisků a obchoduje u hladiny 24,16 USDCZK. Česká měna tak po velkou část dnešního dne obchodovala na svých více jak dvou a půl měsíčních maximech.

Tlak na americký dolar v posledních dnech vyvíjejí nečekaně horší údaje z americké ekonomiky. Ty dnes dolar dostaly na 4měsíční dno k euru. 

Ač není vyloučeno, že koruna v příštích dnech znovu posílí pod úroveň 24,00 koruny za dolar, ve středně- a dlouhodobém měřítku by měla zaznamenat oslabení, a to zejména z důvodu podle mnohých blížícího se zvyšování úrokových sazeb americký Federálním rezervním systémem, jenž by měl v konečném měřítku zvýšit atraktivitu americké měny.

Vůči euru se cena koruny během dnešního dne prakticky nezměnila. Její kurz se aktuálně nachází na 27,47 koruny za euro tedy v horním pásmu obchodního rozsahu z předchozích dní. Vzhledem k absenci kurzotvorných dat lze během zbytku týdne očekávat sníženou volatilitu, která by neměla dovolit kurzu EURCZK vybočit z cenového rozsahu 27,30 – 27-50 korun za euro.

Evropská společná měna dosáhla vůči dolaru svých nejsilnějších hodnot za poslední tři měsíce, když během ranních hodin prolomila hranici 1,1400 za euro a odpoledne dosáhla dokonce do blízkosti úrovně 1,1450 za euro. Medvědí sentiment na dolaru podpořil i dnešní report americké inflace, jenž ukázal na pokles dubnových cen amerických výrobců. Rapidní růst eura by nicméně neměl mít dlouhého trvání. Podle čerstvého názoru investiční banky BNP Paribas i kolegů z Deutsche Bank představuje aktuální cena ideální úroveň k nákupu dolarů vůči euru, jehož dlouhodobý býčí trend by neměla zvrátit ani aktuální spekulace ohledně možného odložení zvyšování úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem.

Stratég BNP Paribas: Je čas kupovat dolar

Newsletter