Dosáhly trhy svého vrcholu?

zdroj: Unsplash

Zasedání americké centrální banky není radno brát na lehkou váhu. I když od něj moc neočekáváme, pro nás v Mementu je to vždy tou hlavní událostí. Před kontrastem mezi tržním očekáváním ohledně úrokových sazeb a očekáváním Fedu je velký rozdíl. Právě proběhlé zasedání Fedu příliš optimistická očekávání smetlo. Ještě před několika týdny trh očekával snížení úrokových sazeb již v březnu, to Jerome Powell nepřímo vyloučil. Jaká byla reakce trhů? A co Fed potřebuje pro první snížení sazeb? Monetární politice se věnujeme do detailu velmi často, za komentář ale stojí i ta fiskální. Zvláště když se k ní vyjádřil slavný Nassim Taleb, který označuje právě obrovské zadlužení USA za smrtící spirálu. Právě růst zadlužení označil jako “bílou labuť”. Co může znamenat pro americký dolar?

Jsou čínské trhy poblíž dna? Indexovaný pohled na americké a čínské trhy říká, že takový rozdíl ve valuacích obou trhů již dlouho nenastal. Jsou tak čínské trhy vhodné pro spekulaci? Trh dlouho očekával další stimulační balíčky, v průběhu ledna jich však v Číně oznámili hned několik. Do čínských trhů by tak mělo přitéct několik set miliard dolarů. U konce je již možná také sága kolem symbolu krachu čínského realitního trhu – developera China Evergrande. Tato společnost bude zlikvidována, stále však má poměrně velký majetek v Číně a Hongkongu. Situaci tak budeme nadále monitorovat a sledovat budeme i další problémové developery.

Nový CEO PayPalu během ledna sliboval, že bude doslova šokovat svět. Akcie této extrémně vyprodané společnosti tak výrazně vzrostly. O jaký šok se však jednalo? Šokován byl také celý sportovní svět, a to sice přestoupením Lewise Hamiltona do Ferrari. Nikdy by mě nenapadlo, že budu moci najednou okomentovat dvě věci, které zbožňuji – finanční trhy a Formule 1. Ferrari však mělo také hospodářské výsledky a této společnosti se daří, ať je tržní situace jakákoliv. Hlavní reakci však trhy předvedly zejména po zprávách o Lewisi Hamiltonovi. O kolik miliard vyskočila kapitalizace Ferrari? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!

Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 65. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter