Doteková technologie: Skrytý gigant metaverse?

Klíčové body

  • Text byl původně zveřejněn na stránkách společnosti XTB.
  • Autoři textu jsou Eryk Szmyd a Mateusz Czyżkowski.
Zdroj: Depositphotos

Haptická technologie je i přes vysoký potenciál růstu neustále ve stínu. Haptika umožňuje revoluční interakci s nástroji a ostatními uživateli v přenosu citlivosti doteku. Za přenos jsou zodpovědné senzory přenášející sílu a vibrace v reálném čase.

Ačkoliv přenos doteku pomocí senzorů připomíná sci-fi filmy, v aktuální fázi vývoje již existuje možnost využití. Mohla by však k růstu tohoto odvětví pomoci populární Metaverse?

Metaverse – katalyzátor budoucího růstu?

Představení pohlcujícího světa metaverse, který má obrovský potenciál využití, přináší revoluci na úrovni vědecké i ekonomické a dopomáhá k tvorbě digitální ekonomiky. Rozvoj virtuální reality dává unikátní příležitost k implementaci haptické technologie skrze tvorby virutálního světa reálnějším.

Pojem Metaverse byl představen Nealem Stephensonem v roce 1992 v novele Snow Crash. Hlavní hrdinové tohoto románu používají virtuální realitu k útěku před totalitou. Dnešní metaverse se skládá z několika úrovní virtuálních světů, přičemž každý z nich se snaží propojovat uživatele mezi sebou.

Platformy v rozvoji, jako ty vytvořené Meta Platforms nebo Horizon World, jsou příliš primitivní pro využití při složitějších úkonech, avšak tento typ je dobrým odrazovým můstkem pro budoucí vývoj tohoto odvětví. Základem změny bude v konečeném důsledku propojení VR (virtuální reality), AR (rozšířené reality) a MR (smíšené reality).

Zdroj: Bloomberg Intelligence
Zdroj: Bloomberg Intelligence

Graf výše ukazuje, že Metaverse se stává neustále častěji předmětem diskuse v korporacích. Největší zájem nastal v době, kdy Mark Zuckerberk oznámil změnu názvu společnosti Facebook na Meta Platforms. Hodnota 100 poukazuje na nejvyšší bod, zatímco 50 je průměrnou hodnotou.

Průkopník VR technologie a aktuální CEO společnosti UnanimouAL Louis Rosenberg poznamenal, že Metaverse  přináší nové zážitky z reality. Mark Zuckerberg tvrdí, že se přešlo z počítačů na mobily, z fotografií na video a že neustále nejsme na konci. Následující platforma bude dle Zuckerberga ještě více pohlcující. Zkrátka internet, kde se můžeme všeho dotknout.

Zdroj: E-Marketer
Zdroj: E-Marketer

Počet uživatelů VR a AR roste, což znamená, že evoluce se dostává ke stále většímu množství lidí a využívá svého potenciálu.

Haptika – můstek mezi virtuálním světem a tím skutečným?

Haptická technologie se využívá v herním průmyslu, robotice, letectví, automobilismu atd. Aktuální využití je velmi důležité pro základ rozvoje nové technologie, protože již dnes víme, že máme patenty, které nás mohou posunout dále. Doteková technologie nám umožňuje vnímat virtuální svět hmatatelným.

Modelovaný růst možného využití dotekové technologie:

Zdroj: Inkwood Research
Zdroj: Inkwood Research

Je Immerson připraven na to být hvězdou NASDAQ?

Immerson byl založen v roce 1993 vynálezcem VR Louisem Rosenbergem. Společnost debutovala na NASDAQ v roce 1999, na rekordní valuace z dob krize na přelomu milénia však nedosáhla. Firma má tisíce registrovaných patentů v oblasti dotekové technologie a VR spolu s TouchSense technologií, která se používá v automobilovém průmyslu a odvětví počítačových her.

Immerson vynalezl revoluční technologii DirectX pro Microsoft v roce 1990. Spolupráce měla přesah i na Sony, se kterým došlo k vytvoření prostoru pro sdílení práce skrze senzorovou simulaci. Immerson později vedl s oběma společnostmi soudní spory, ve kterých zvítězil. Aktuálně je podána žaloba na společnost Apple, která měla údajně porušit patenty na senzor doteků u mobilních telefonů typu iPhone 6s a iPhone 6s plus.

V červnu 2022 společnost zahájila soudní spor s Meta Platforms kvůli údajné krádeži šesti patentů. Meta použila systém Immersonu v platformě Quest 2, který používá technologie virtuální a rozšířené reality. Technologie Immersonu jsou taktéž součástí Nintendo Switch a nové konzole Sony Playstation 5.

Immerson má zaregistrováno více než 3500 patentů, z nichž jsou některé získané v roce 2021 a v květnu 2022. Jedná se například o systém kódování a vykreslování haptických efektů nebo systém a metody pro integraci environmentálních doteků ve virtuální realitě

Historie ukázala, že Immerson drží revoluční patenty, se kterými je schopen uspět v soudních řízeních proti gigantům, jako jsou Apple nebo Microsoft. Patenty jsou natolik revoluční, že mohou být skvělým nástrojem na budoucí rozvoj metaverse.

V následujících letech můžeme spekulovat o rapidním nárůstu poptávky po licencích této technologie. Bez systémů Immerson by mohla transformace trvat ještě o dvě desítky let déle. Společnost však musí být proaktivní a vytvořit škálovatelný obchodní model zaměřený na výnosy z duševního vlastnictví.

Porovnání ukazatelů se společností Texas Instruments:

Zdroj: XTB Research
Zdroj: XTB Research

Akcie společnosti Immerson (IMMR.US) v intervalu W1. Z pohledu technické analýzy se akcie společnosti pohybují mezi úrovní podpory na hranici 4,50 USD za akcii a testovanou rezistencí na 50týdenním exponenciálním klouzavým průměrem (modrá křivka):

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

 

Zdroj: XTB, Bloomberg, Inkwood Research, E-Marketer

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter