Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Dvojitý akciový comeback

Zdroj: Depositphotos

Japonské a řecké akcie zažívají letos velký comeback. Tyto dva akciové trhy vzrostly ve svých domácích měnách o 16,5 % a 31 %. Japonské akcie se staly velkým tématem poté, co je s poukazem na jejich podhodnocenost důrazně doporučil Warren Buffett. A protože je trh nadšený ze znovuzvolení středopravicového premiéra Kyriakose Mitsotakise, posílily řecké akcie o 7 %.

Vzestup japonského akciového trhu

Už v dubnu jsme uveřejnili článek „Vrátí se japonské akcie znovu na výsluní?“, ve kterém jsme se věnovali opětovnému zájmu Warrena Buffetta o japonské akcie, do nichž společnost Berkshire Hathaway investovala v prvních dnech pandemie. Berkshire Hathaway chtěla zvýšit svou expozici v komoditách prostřednictvím konkrétní skupiny japonských firem obchodujících s fyzickými komoditami. Ty měly silnou pozici na trhu, ale jejich akcie byly značně podhodnocené.

Toto rozhodnutí se ukázalo být správné a japonské akcie už v letošním roce stouply o 16,5 % v domácí měně a zhruba o 10,7 % v amerických dolarech. Marketingová kampaň Warrena Buffetta na podporu japonských akcií slavila úspěch. Přitáhla k těmto akciovým trhům takovou pozornost, jakou jim investoři věnovali naposledy koncem roku 2012 při zavedení Abenomiky. Od jejího nástupu už japonské akcie přinesly v JPY celkový výnos 270 %. Z dlouhodobého grafu celkových výnosů je navíc patrné, že se nyní probojovaly do zcela nového teritoria.

Některým zemím prospívá i narušení dodavatelských řetězců kvůli neustálému americko-čínskému soupeření. Obě velmoci si dělají navzájem naschvály a tím zatím posledním byl čínský zákaz vybraných paměťových čipů společnosti Micron. Kromě Mexika, Indie, Vietnamu, Thajska, Indonésie a Malajsie se může do skupiny zemí, které z toho budou profitovat, zařadit i Japonsko.

Jak jsme psali ve svém dubnovém článku, japonský akciový trh se už vzpamatoval z bubliny, která jej poškodila na konci 80. let a dnes už na rozdíl od roku 1995 nenabízí ve srovnání s americkými akciemi dividendový výnos o 2% body nižší, ale téměř o 1% bod vyšší. Očekávaná výnosnost japonských akcií roste. Měřeno 12měsíčním forwardovým EV/EBITDA jsou japonské akcie téměř o 50 % levnější než americké, takže lze očekávat další růst multiplikátoru ocenění, a ten u výnosů z akcií zpravidla funguje jako raketové palivo.

Index celkový výnosů TOPIX, zdroj: Bloomberg
Index celkový výnosů TOPIX, zdroj: Bloomberg

Když se podíváme na průmyslová odvětví, která si na japonském akciovém trhu vedla nejlépe, zjistíme, že šlo o polovodiče (+46 %), spotřebitelské služby (+39 %), oděvy a zboží dlouhodobé spotřeby (31 %), hardware (27 %) a kapitálové statky (24 %). Pokud se na jednotlivá průmyslová odvětví podíváme blíž, získaly největší momentum následující akciové tituly:

  • Renesas Electronics
  • Advantest
  • Zensho
  • Oriental Land
  • Sega Sammy
  • Sony
  • Daiwabo
  • Keyence
  • Kajima
  • Mitsubishi Electric

Investoři jsou spokojení s výsledky řeckých voleb

Po řeckých volbách, v nichž s velkým náskokem nad opozicí znovu vyhrál středopravicový premiér Kyriakos Mitsotakis, posilují řecké akcie o 7 % na nejvyšší hladinu od roku 2014 (měřeno cenovým indexem, nikoli celkovými výnosy). Tento volební výsledek v zemi, která si za posledních 15 let prošla mnoha výkyvy, výrazně snížil politická rizika.

Tamní akciový trh letos posílil o 31 % a s ohledem na celkovou výnosnost se index blíží závěrečnému maximu z ledna 2011, než byla zavedena přísná úsporná opatření, aby Řecko jako člen eurozóny nemuselo vyhlásit státní bankrot. Od minima z května 2012 už tak řecký akciový trh posílil o 186 %, tedy ročně o 10 %, a začíná tedy dosahovat úrovně, kde jsou investoři, kteří se v zemi odvážili investovat v nejtemnější hodince její moderní historie, po zásluze odměněni.

Akciový trh projevil jednoznačnou důvěru v nové politické vedení, které v ekonomice dosahuje dobrých výsledků, a to i navzdory míře nezaměstnanosti, jež dosud neklesla pod 10,9 %. V roce 2013 však byla nezaměstnanost 28,1 % a její současná hladina je stejná jako v roce 2004. Řecký comeback byl pro tamní lid bolestivý a lze jenom doufat, že si země současné tempo zotavení udrží. Situace na trhu práce se sice zlepšila, ale reálný HDP je ještě pořád 20 % pod maximem z roku 2008. Pořád je vidět, že Řecko prodělalo traumatickou hospodářskou krizi. Navzdory těmto nesnázím si živě vybavuji svou poslední návštěvu Atén v roce 2014, kde jsem navzdory těžkým časům potkal spoustu veselých lidí. Už tehdy tam panoval pocit, že už může být jenom líp. Závěrem stojí za zmínku, že ačkoli je poměr dluhu k HDP dosud vysoký, je na 171 % nejnižší od 3. čtvrtletí roku 2015.

Index celkových výnosů Aténské burzy, zdroj: Bloomberg
Index celkových výnosů Aténské burzy, zdroj: Bloomberg

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter