ECB a Draghi? Spasitelé trhů, bank i ekonomiky

Podle odborníků z Fidelity International je včerejší rozhodnutí Evropské centrální banky a jejího guvernéra Maria Draghiho v některých směrech nečekané, ale především odvážné a velmi pozitivní, a to jak pro finanční trhy, tak zejména pro reálnou ekonomiku. Jedná se o silnou kombinaci opatření, která překvapila i ty nejvíce „holubičí“ prognostiky. Ze sady přijatých kroků budou těžit evropské úvěrové trhy, v rámci kterých by mělo být podpořeno další poskytování úvěrů domácnostem a podnikům. Rovněž by měly být sníženy nejen náklady na úvěry, ale především i náklady bank na kapitál.

Podle Matta Siddlea, portfolio manažera ve Fidelity International pro FF European Growth Fund, přistoupila ECB k politice zahrnující zajímavou kombinaci stimulů. „Zatímco snížení depozitní sazby u bank bylo předem komunikováno, podle mého názoru bude mít na reálnou ekonomiku ve výsledku pouze malý stimulační účinek. To, co bylo překvapením, byl nákup aktiv. Hovořili jsme o potřebě ECB přijmout více kreativní opatření a oni tak opravdu učinili tím, že zahrnuli firemní dluhopisy do seznamu instrumentů, které lze nakoupit. Stejně tak nečekané bylo navýšení objemu měsíčních nákupů v rámci programu kvantitativního uvolňování o 20 mld. EUR na 80 mld. měsíčně,“ komentuje včerejší rozhodnutí ECB Matt Siddle.

„Přidání firemních dluhopisů do seznamu aktiv způsobilých pro pravidelné nákupy ECB má dva hlavní stimulační účinky na reálnou ekonomiku. Příchod nového kupce omezí rozsah dluhopisových spreadů, které musí firmy zaplatit. Tím pro ně budou půjčky levnější a bude tak více investováno do reálné ekonomiky, což podpoří vytváření nových pracovních míst. Má to i jemný, zato významný, přínos ke zlepšení tržní likvidity těchto dluhopisů, a to ve formě odstranění jednoho z rizik zpomalení finančního systému i jeho účastníků (včetně bank, ale hlavně pojišťoven, jejichž kapitálové požadavky jsou spojeny s těmito firemními spready). Odklon od méně likvidních aktiv by mohl zahýbat se spready (jak jsme viděli v lednu u některých bankovních dluhopisů) více než by bylo ekonomicky odůvodnitelné, což by mohlo zbytečně utlumit aktivitu reálného světa,“ uzavírá komentář Matt Siddle.

George Efstathopoulos, portfolio manager ve Fidelity International, doplňuje svůj názor: „Po prosincovém zklamání se jak od Draghiho, tak od samotné ECB jedná o odvážný postoj. Od té doby, co Japonská centrální banka na počátku tohoto roku představila negativní úrokové sazby, se evropští investoři obávali podobného scénáře, který by ještě více stlačil čisté úrokové marže evropských bank. To by mělo dopad nejen na jejich ziskovost, ale také na jejich schopnost poskytovat více úvěrů a podstupovat rizika. Místo toho nyní prostřednictvím nové řady LTRO (Long Term Refinincing Operations = úvěry poskytnuté v rámci programu dlouhodobých refinančních operací) budou banky v podstatě dotovány, aby začaly půjčovat. To je velké plus pro bankovní sektor, který byl v posledních měsících pod velkým tlakem,“ vysvětluje George Efstathopoulos.

„Nárůst programu nákupu aktiv o 20 mld. euro je také odvážnější, než očekával trh. Kromě toho seznam aktiv způsobilých pro pravidelné nákupy se nyní rozšířil o dluhopisy s investičním stupněm, což je pozitivní pro riziková aktiva. Zejména v době, kdy jsou spready korporátních dluhopisů obchodovány na úrovni maxima letošního roku. Periferní státní dluhopisy z toho budou mít také prospěch, protože ECB si bude moci nyní koupit více ze svého nesplaceného dluhu,“ doplňuje Efstathopoulos.

David Simner, Portfolio Manager ve Fidelity International, k opatřením ECB dodává: „Po prosincovém zklamání dnes ECB oznámila silnou řadu opatření, která překvapila i ty nejvíce holubičí prognostiky. V současné době máme tedy v Evropě kvantitativní uvolňování spojené i s dluhopisy s investičním stupněm vydanými nebankovními podniky. Kromě toho nová LTRO umožní evropským bankám půjčit si peníze od ECB za záporný úrok, který teoreticky může být až -0,40% (nová úroková sazba pro vklady po dnešním snížení o 10bp) po dobu 4 let, přičemž v tomto směru bude záviset především na množství úvěrů, které budou poskytnuty reálné ekonomice. To by mělo podpořit další poskytování půjček domácnostem a podnikům, nižší náklady na úvěry a významně snížit náklady bank na kapitál,“ vysvětluje David Simner.

„ECB také snížila svou MRO (Main Refinancing Operations) sazbu na nulu a zvýšila objem měsíčních nákupů na 80 mld. EUR měsíčně, což je více, než se očekávalo, To znamená další pozitivní vývoj pro evropské instrumenty s pevným výnosem. Evropské úvěrové trhy tak budou těžit ze čtvrtečního rozhodnutí, protože se zmírní úvěrové podmínky, zatímco ECB bude nyní aktivním hráčem na evropském trhu podnikových dluhopisů. S rozšířením o index evropských firemních dluhopisů s investičním stupněm na nejvyšší úroveň za poslední 2 roky, zde existuje do budoucna prostor pro další utahování a ještě lepší výkony,“ uzavírá Simner.

 

Newsletter