Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje směrem k 25,70 za euro.

ECB chystá velkou (před)vánoční nadílku

Roll of Euro money and red bow isolated on white background

Evropská centrální banka chystá velkou vánoční nadílku. I tak by se dal pojmout výstup z dnešního zasedání Rady guvernérů ECB. Ta na říjnovém setkání ponechala nástroje měnové politiky beze změny. Vedle toho ale oznámila, že již teď centrální bankéři pracují na jejich rekalibraci, která bude představena na zasedání ve čtvrtek desátého prosince.

Důvodem rekalibrace jsou evidentní signály ztráty dynamiky obnovy evropské ekonomiky vinou dopadů druhé vlny pandemie koronaviru. I přesto, že tyto dopady ještě nelze jasně kvantifikovat, jejich působení bude s jistotou navyšovat rizika – minimálně krátkodobého – výhledu směrem dolů, a to patrně více než bylo původně očekáno.

Proto, jak během tiskové konference uvedla guvernérka ECB Lagardeová, Rada guvernérů už v tuto chvíli pracuje na budoucí změně. A ta nebude zahrnovat pouze jeden nástroj, bude potenciálně zahrnovat všechny aplikované nástroje. Půjde tedy o přehodnocení měnověpolitické kombinace opatření s důrazem na očekávanou efektivnost vzhledem k dopadům druhé vlny koronaviru, jejichž odhad bude součástí aktualizovaného výhledu. Takto podaná chystaná změna podle Lagardeové znamená přehodnocení objemu, délky trvání, durace, atraktivnosti, dostupnosti a vůbec všeho, co se vztahuje k aktuálně využívaným nástrojům evropské měnové politiky.

Z tohoto vyjádření celkem jasně plyne, že změn bude více. Podle nás je jisté, že rekalibrace bude zahrnovat programy nákupů dluhových instrumentů (změny objemu, délky trvání a dost možná i druhu skupovaných instrumentů z hlediska hodnocení), a nemusí přitom jít jen o pandemický program PEPP, ale i o časově starší APP. Nadto bychom si vsadili i na změny u nástroje poskytování dlouhodobé cílené likvidity v rámci tzv. TLTRO.

U otázky snížení depozitní sazby více do záporu zůstáváme opatrnější, byť část trhu tento krok během příštích dvanácti měsíců již zaceňuje. Pokud by na tuto akci opravdu došlo, nešlo by podle nás o snížení větší než 10 bazických bodů. Vedle toho bychom sledovali i případné změny opatření eliminujících dopady záporných sazeb na bankovní sektor, tedy například nástroj odstupňovaného úročení bankovních rezerv držených u ECB.

Newsletter